15 اکتبر 2019 - 21:59
مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی خبر داد:

برنامه ریزی برگزاری رالی های گردشگری و هشدار به صادرکنندگان گواهینامه های رانندگی بین المللی

9 اوت 2015 - 16:30 dsfr.ir/ud2yc

مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، از حضور هدفمند این کانون در بازارهای جهانی و رویدادهای بین المللی گردشگری در سال جاری، تدوین برنامه جامع برای توسعه صنعت گردشگری و تورهای ورودی به کشور، همچنین برنامه ریزی برگزاری رالی های گردشگری خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ ابوالقاسم ایرجی، افزود: در نظر داریم تا در ایام باقی مانده سال جاری، وظایف و اهدافی که در اساسنامه کانون از آنها یاد شده، اما تا کنون به طور شایسته به آنها پرداخته نشده است را مورد توجه بیشتری قرار داده و در مسیر تحقق آنها تلاش کنیم. از جمله این وظایف می توان به اجرای طرح های مختلف در زمینه ارتقای ایمنی راه ها و سفرهای جاده ای، تلاش در زمینه توسعه بیش از پیش صنعت گردشگری در کشور، برگزاری رالی های مختلف، حضور در رویدادهای ملی و بین المللی گردشگری و ... اشاره کرد.

وی افزود: متاسفانه سالانه شمار زیادی از هموطنان دچار سوانح جاده ای شده و در پی آن خسارات جانی و مالی زیادی به بار می آید. با وجود اینکه طی 10 سال اخیر پلیس و وزارت راه زحمات زیادی برای کاهش تلفات سوانح و تصادفات جاده ای کشیده اند؛ اما، در سال گذشته حدود 17 هزار نفر کشته داشته ایم که این تلفات نه تنها به ابعاد انسانی که به وسیله نقلیه و جاده نیز باز می گردد.

مدیر عامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، یادآور شد: ما هدف گذاری خود را در بُعد انسانی این موضوع معطوف و ساختاری ایجاد کرده ایم تا بتوانیم با کمک دست اندرکاران، طرح های مختلفی را اجرا کنیم. در این راستا در نظر داریم تا پایان سال جاری، برنامه های جامعی را در ارتباط با ایمنی راه و سفر با هماهنگی نهادهای بین المللی ذیربط و با همکاری نهاد ها، سازمان ها، ارگان ها، اساتید و کارشناسان علوم مرتبط با این موضوع، اجرا کنیم.

وی در ادامه به اهتمام کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، برای توسعه گردشگری داخلی و خارجی در کشور اشاره کرد و افزود: کانون تا به امروز به طور مستمر در برخی از نمایشگاه های ملی و بین المللی داخلی و خارجی حضور داشته و تلاش کرده تا از طریق برپایی غرفه های متعدد، فعالان بخش گردشگری کشور همچون آژانس ها، تورگردان ها و... را معرفی و سازماندهی کند؛ اما از این پس در نظر داریم حضور فعال تری را در بازارهای جهانی و رویدادهای بین المللی داشته باشیم.

مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیل رانی، همچنین از گسترش فعالیت های بین المللی گردشگری کانون در کشورهای هدف گردشگری ایران خبر داد و ادامه داد: در این مسیر به تعدادی از ایرانیانی که سال ها در کشور های مورد نظر زندگی کرده  و فعالیت آنها در حوزه گردشگری بوده است را با احکامی به عنوان نماینده منصوب و آنان را موظف کرده ایم تا در خصوص جاذبه های گردشگری کشور اطلاع رسانی و در نمایشگاه ها و نشست های مختلف برای معرفی ایران فعالیت کنند.

ایرجی از ایجاد اکوکمپ ها و کمپ های گردشگری در مناطق مختلف کشور به عنوان یکی دیگر از برنامه های کانون در راستای توسعه گردشگری در ایران یاد و گفت: کانون در راستای عمل به اهداف اجتماعی و اقتصادی خود به دنبال راه اندازی اکوکمپ هایی که توجیه بهینه سازی زمانی، مکانی، اقتصادی و ... برای سفر ایجاد می کنند، است. در این زمینه با برخی از استان ها تفاهم نامه هایی امضا شده است تا اقشار مختلف جامعه، بتوانند در قالب تورهای گردشگری از این اماکن بهره مند شوند. به این ترتیب هم امکان رونق اقتصادی به وجود می آید و هم در راستای اهداف مردمی و اجتماعی خود گام برداشته ایم.

وی به برقراری تعامل و ارتباطات بیشتر با کشورهای دیگر در زمینه صدور اسناد و گواهینامه های بین المللی رانندگی و خودرو و توسعه همکاری های فی ما بین اشاره کرد و گفت: هیأتی متشکل از کارشناسان کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در مذاکره با سرکنسولگری ایران در سلیمانیه، رئیس اداره مرور استان سلیمانیه، رئیس مرور راه های خارجی سلیمانیه و دیگر مقامات این استان دیدار و گفتگو کردند که این دیدار سرآغاز گسترش همکاری های بین المللی کانون خواهد بود.

ایرجی خاطرنشان کرد: در این دیدار قرار شد در آینده نزدیک تفاهم نامه ای به منظور توسعه همکاری های متقابل میان کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران و ارگان های یاد شده در استان سلیمانیه عراق به امضای دو طرف برسد.

مدیر عامل کانون جهانگردی و اتومبیل رانی، برگزاری رالی هایی با محوریت معرفی جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده ایران به گردشگران را از دیگر برنامه های این کانون برشمرد و افزود: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به عنوان آغاز کننده رالی های مختلف در ایران، طی سال های اخیر تلاش کرده تا با تغییر رویکرد برنامه های رالی از ورزشی به گردشگری، به توسعه گردشگری داخلی و رونق این صنعت در کشور کمک کند.

در این راستا تا پایان سال جاری، رالی های متعددی در کلاس های دو دیفرانسیل، تاریخی، آزاد و ... به نقاط مختلف کشور برگزار خواهیم کرد که در این رالی ها، اهداف متعددی همچون ترویج فرهنگ سفر، توسعه فرهنگ اتومبیل رانی ایمن، توسعه گردشگری و ... دنبال می شود.

مدیرعامل کانون، همچنین با هشدار مجدد نسبت به سودجویی برخی شرکت ها در خصوص صدور گواهینامه های بین المللی جعلی و مخدوش، به صدور رأی دادگاه مجتمع قضایی قدس، در خصوص غیرقانونی بودن صدور گواهینامه های بین المللی 10 و 20 ساله اشاره کرد و گفت: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی و نیز گواهی صلاحیت فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی، تنها مرجع قانونی و رسمی صدور گواهینامه های رانندگی بین المللی در ایران، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی بوده و صادر کنندگان گواهینامه های بین المللی 10 و 20 ساله به 6 ماه حبس تعزیری محکوم می شوند.

ایرجی یادآور شد: این مجوز ها غیرقانونی هستند و کانون بارها در این زمینه به متقاضیان هشدار داده استف با این حال برخی از شرکت ها، آژانس ها و ... در پایگاه های مجازی و وب سایت ها و ... آگهی داده و تبلیغ کرده اند که گواهینامه های 10 و 20 ساله صادر می کنند، در صورتی که این امر کاملا غیرقانونی و غیرمجاز بوده و طبق کنوانسیون های بین المللی که تا به امروز از سوی فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی ابلاغ شده، تنها صدور مجوزهای 1 ساله و 3 ساله، آن هم از سوی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی امکان پذیر است.

وی افزود: ما پیگیری های لازم را انجام داده و هر ساله از طرق مختلف اطلاع رسانی کرده ایم که این مجوز ها غیرقانونی هستند و اگر مشکلی در کشور دیگر برای دارندگان این مجوزها پیش بیاید، امکان پشتیبانی از سوی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی وجود نداشته و مسئولیت عواقب ناشی از آن بر عهده خود دارندگان گواهینامه های غیرقانونی خواهد بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1