شبیه سازی آثار باستانی تخریب شده توسط داعش

26 اکتبر 2019 - 17:00 dsfr.ir/zq2dv

مجسمه شبیه سازی شده

از دو نسخه بازسازی شده از مجسمه های باستانی «آشوری» که توسط نظامیان داعش نابود شده بودند، در دانشگاه «موصل» رونمایی شد.

مجسمه های اصلی «لاماسو» (گاو بالدار) برای قرن های متوالی برای تزیین سالن کاخ در شهر باستانی « نمرود» مورد استفاده قرار می گرفتند. یکی از این مجسمه ها برای سال های متوالی در موزه «موصل» نمایش داده می شد، اما نظامیان داعش پس از یورش بردن به شمال عراق در سال ۲۰۱۴، مجسمه های اصلی «لاماسو» را نابود کردند.

اگرچه سربازان ارتش عراق «موصل» را در اواسط سال ۲۰۱۷ پس گرفتند، اما موزه «موصل» و مجسمه های « لاماسو» واقع در این موزه ویران باقی ماند.

اما متخصصان اسپانیایی اخیرا موفق شده اند با استفاده از تصویربرداری سه بعدی از تکه های خردشده مجسمه های «لاماسو» موزه «موصل»، دو نسخه شبیه سازی شده از این مجسمه ها را خلق کنند. روز گذشته از این مجسمه ها در دانشگاه «موصل» رونمایی شد.

سفیر اسپانیا در عراق بیان کرد: «خلق این مجسمه های شبیه سازی شده را می توان امیدی برای بازگشتن شرایط عادی به شهر موصل در نظر گرفت.»

«احمد قاسم» استاد رشته تاریخ دانشگاه « موصل» نیز با اشاره به نمادین بودن مجسمه های « لاماسو» بیان کرد: «سر این مجسمه نماد خرد، بال های شان نماد سرعت و بدن شان که آمیخته ای از شیر و گاو است نماد قدرت است.»

اما «آدام لو» یکی از اعضای تیم اسپانیایی خالق این اثر معتقد است مجسمه های «لاماسو» شبیه سازی شده، اکنون نماد مفاهیم بیشتری است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1