نبود ایمن سازی مناسب تهدیدی جدی برای بازارهای تاریخی کشور

24 اکتبر 2019 - 17:00 dsfr.ir/vr2jm

بازار تاریخی

ایل بیگی پور نبود کدهای ایمنی را مهم ترین چالش برای آثار تاریخی در زمان حریق برشمرد و تصریح کرد: نبود ایمن سازی مناسب تهدیدی جدی برای بسیاری از بازارهای تاریخی کشور است.

شاهین ایل بیگی پور (معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم) با ارایه گزارشی از آتش سوزی سرای ملاحسین یکی از آثار تاریخی ثبت شده در بازار کهنه استان قم در نشست تخصصی«بناهای تاریخی و خطر آتش سوزی»، ساماندهی تاسیسات برق بازار کهنه و تیمچه بازار قم که دارای ارزش تاریخی هستند را به منظور جلوگیری از آتش سوزی احتمالی ضروری عنوان کرد.

وی افزود: عدم ایمن سازی مناسب تهدید جدی برای بسیاری از بازارهای تاریخی کشور از جمله بازار کهنه قم است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم ادامه داد: بافت تاریخی شهر قم مساحتی حدود ۳۱۵ هکتار را شامل می شود که بخش اعظم آن را بازار تشکیل می دهد.

ایل بیگی پور با بیان اینکه جلسات متعددی با هیأت مدیره بازار، تیمچه، بازار کهنه و ... مبنی بر حفاظت از بازار و ایمنی بیشتر صورت گرفته، افزود: این جلسه ها به منظور رعایت اصول ایمنی و ضرورت ایمن سازی این مکان های تاریخی انجام شده است.

او با اشاره به پیگیری های صورت گرفته برای بررسی کارشناسانه وضعیت ایمنی بازار کهنه قم، افزود: در برخی از این مکان های تاریخی شاهد حجم بسیار زیاد کابل و سیم برق هستیم که به دلیل مجاورت این کابل ها با تیمچه ارزشمند و تاریخی بازار قم، نگرانی هایی در این زمینه وجود دارد.

وی به مشکلاتی که در حریق بازار کهنه قم وجود داشته اشاره کرد و گفت: استفاده از حجم بالای آب در زمان حریق، تخریب بنا توسط ماشین آلات سنگین، تجمع مردم و عدم اطلاع رسانی به موقع موجب شد شاهد از بین رفتن بخش بزرگی از بازار باشیم.

او عدم وجود کدهای ایمنی را برای آثار تاریخی یکی از مشکلات مهم در کشور عنوان کرد و گفت: متاسفانه در زمان حریق ما شاهد این کدهای ایمنی نیستیم و عدم دسترسی و وجود راه های ورودی و خروجی مناسب یکی دیگر از چالش ها به شمار می رود.

 معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم خاطر نشان کرد: آماده سازی، پیشگیری، حفاظت و مدیریت در ارزیابی های حریق بسیار مهم هستند.

نبود پله فرار موجب حبس آتش نشانان در ساختمان پلاسکو
در ادامه این نشست، مائده ذاکر صالحی عضو هیات علمی پژوهشگاه نیرو با اشاره به تجربه حریق ساختمان پلاسکو، گفت: مشکلات زیادی در اطفای حریق پلاسکو وجود داشته که می توان به وجود کالاها و مواد آتش زا در داخل ساختمان، شرایط داخلی و خارجی ساختمان، شروع آتش از طبقات فوقانی، ناکارآمدی در شبکه اطفای حریق و هجوم افراد در اطراف ساختمان اشاره کرد.

متاسفانه عدم اطلاعات کافی و ناقص موجب شد ما در شبیه سازی ساختمان پلاسکو با مشکلات زیادی مواجه شویم اما توانستیم با کسب اطلاعاتی از افرادی که در آنجا فعالیت می کردند و یا کسبه آن منطقه، مدل سازه ای را توسط نرم افزارهایی طراحی کنیم تا علت دقیق حادثه مشخص تر شود.

ذاکر صالحی در ادامه بیان داشت: در مدل سازه ای مشخص شد که ساختمان پلاسکو در برابر خطرات طبیعی و غیرمترقبه کاملا ناایمن بوده چراکه سیستم های سازه ای آن بسیار ضعیف بوده است.

وی با بیان اینکه نبود پله فرار موجب حبس آتش نشانان در ساختمان شد، اظهار داشت: پوشش حریق مناسبی در ساختمان وجود نداشت.

تحقیق و بررسی حریق در ساختمان پلاسکو توسط تیم ها و کارگروه های مختلف موجب شد ما به دیگر ساختمان ها نیز بیش از گذشته توجه کنیم تا مهم ترین و آسیب پذیرترین قسمت ها شناسایی و دستورالعمل و آیین نامه هایی برای ایمنی در برابر آتش سوزی تدوین شود.

عضو هیات علمی پژوهشگاه نیرو ادامه داد: تجربه حریق در ساختمان پلاسکو نشان داد که ما بایستی از تکنولوژی های نوین و بروز در دنیا برای اطفای حریق استفاده کرده و از ساختمان بصورت اصولی نگهداری کنیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایلنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1