27 سپتامبر 2021 - 13:21

تاثیر اینفلوئنسرها بر تصویر ایران در جهان

22 اکتبر 2019 - 09:00 dsfr.ir/8e97j

اینفلوئنسرها

حدود دو هفته پیش بود که 12 فرد مشهور در دنیای مجازی یا به اصطلاح اینفلوئنسر (Influencer، افراد تاثیرگذار)، با برنامه ریزی و تلاش های تیم رو استودیو و به خصوص خانم هدی رستمی، و با تسهیل گری ها و کمک های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قدم به ایران گذاشتند تا پروژه فم تریپ ایران را کلید بزنند و کشور ما را به جهان و جهانیان معرفی کنند.

فم تریپ ها چیز تازه ای نیستند و کشورهای مختلف از این ابزار برای معرفی ظرفیت های گردشگری و جذب گردشگر خارجی بهره می برند. اما حالا که این فم تریپ ایران (تقریبا) به پایان رسیده است، این سوال پیش می آید که این پروژه چه تاثیری بر شناخت گردشگران خارجی از ایران داشته است و کارها و فعالیت های این اینفلوئنسرها در شبکه های اجتماعی چقدر دیده شد؟ 

یکی از محبوب ترین و فراگیرترین شبکه هایی اجتماعی دنیا، اینستاگرام است. این شبکه اجتماعی محبوب بیش از 1 میلیارد کاربر فعالِ ماهانه دارد که 600 میلیون از آنها هر روز به این شبکه سر می زنند. از این حیث فقط فیس بوک و یوتیوب بالاتر از اینستاگرام قرار می گیرند. استفاده از این شبکه اجتماعی بین سال های 2016 و 2017 دو برابر شده است و این رشد کماکان ادامه دارد. همچنین، 90 درصد از 100 برند برترِ دنیا یک حساب در این شبکه اجتماعی دارند. به این ترتیب، اینستاگرام می تواند ابزار مناسبی برای معرفی و بازاریابی هر محصولی، من جمله گردشگری، باشد، چرا که گردشگران بالقوه، تجربیات دست اول از سفر را بهترین و قابل استناد ترین منبع برای تعیین مقاصد آتی خود می دانند.

10 نفر از اینفلوئنسر هایی که که در قالب پروژه ایران را احساس کنید (FeelIran) به کشور ما سفر کردند، فعالیت گسترده ای در اینستاگرام دارند و تعداد دنبال کننده های آنها در این شبکه اجتماعی به بیش از 10 میلیون نفر می رسد. با توجه به اینکه این افراد از کشورهای مختلف (ترکیه، اوکراین، هندوستان، برزیل، ایتالیا و...) هستند و دنبال کننده های آنها هم صرفا محدود به کشورهای مبدا خودشان نمی شود، می تواند گفت این 10 میلیون مخاطب هم از کشورهای مختلف هستند و هر چیزی که انها معرفی کنند، تاثیر بین المللی خواهد داشت. نکته دیگری که در مورد مخاطبان این اینفلوئنسرها حائز اهمیت است، این است که اکثرشان گردشگر بالقوه هستند و با دنبال کردن این افراد در جستجوی یافتن مقصدی مناسب برای سفرهای آتی خود هستند (البته طرفداران مد و لباس هم بخش بزرگی از دنبال کننده های برخی از آنها را تشکیل می دهند).

این افراد در طول سفر به ایران، فعالیت خودشان در شبکه های اجتماعی را حفظ کردند و بسیاری از آنها بیش از 100 استوری (Story) از تجربیات خودشان در کشور ما را به اشتراک گذاشتند. با توجه به اینکه به صورت متوسط حدود 20 درصد از دنبال کننده های یک حساب در اینستاگرام استوری های فرد را تماشا می کنند، می توان تخمین زد که این استوری ها– که شاید بارزترین نمونه تجربه دست اول برای تبلیغ گردشگری یک کشور باشد – بیش از 2 میلیارد بار دیده شده اند. به علاوه، این افراد روی هم رفته حدود 86 پست در اینستاگرام به اشتراک گذاشتند که جمعا 1 میلیون و 872 هزار بار لایک شدند. با توجه به روند های لایک کردن در اینستاگرام، تخمین زده می شود که فقط 20% از افرادی که یک پست را مشاهده می کنند آن را لایک می کنند. به این ترتیب، می توان عنوان کرد که تجربه های سفر اینفلوئنسرها به ایران حدود 10 میلیون بار دیده شده است.

علاوه بر صفحاتی که اینفلوئنسرها در اینستاگرام دارند، خود پروژه ایران را احساس کنید هم صفحه ای به نام @feeliran راه اندازی کرده است. اینفلوئنسر ها هم در همه پست های مربوط به ایران خود این صفحه را منشن می کردند و به این ترتیب این صفحه نزدیک به 400 هزار نفر دنبال کننده پیدا کرد که از کشورهای مختلف بودند. روی هم رفته پست هایی که صفحه feeliran به اشتراک گذاشته بود نیز نزدیک به 2 میلیون بار لایک شدند که با توجه به تخمینِ ذکر شده در بالا، می توان عنوان کرد عکس ها و ویدیوهای این صفحه نیز بیش از 10 میلیون بار دیده شده اند.

پس روی هم رفته، سفر اینفلوئنسر ها به ایران در شبکه اجتماعیِ اینستاگرام نزدیک به 20 میلیون بازخورد داشته است. این میزان تبلیغ برای گردشگری ایران با هزینه ای نسبتا پایین (و البته در کنار تلاش ها و زحمت های فراوان تیم پروژه) به دست آمده است و می توان ادعا کرد که فم تریپ ایران، حداقل در شبکه اینستاگرام، بسیار موفق عمل کرده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1