24 آوریل 2024 - 10:43
توسط مدیرکل استاندارد استان تهران؛

برندهای تقلبی زعفران اعلام شد

9 اوت 2015 - 15:00 dsfr.ir/z46gk

زعفران یکی از اقلام مهمی است که به عنوان سوغاتی از سوی فعالان گردشگری از قبیل مدیران تورگردان ها، آژانس های مسافرتی و هتل ها به میهمانان داخلی و خارجی، هدیه می شود؛ اطلاع از برندهای معتبر عرضه کننده زعفران، برای آنان مهم است.

مدیرکل استاندارد استان تهران با اعلام اسامی 6 برند تقلبی زعفران به مردم، هشدار داد که این زعفران ها، بیماری زا هستند.

مسلم بیات با تأکید بر ضرورت دقت در مصرف زعفران های استاندارد، گفت: با توجه به تقلب های گسترده درخصوص فرآورده زعفران که مشمول استاندارد اجباری است، بازرسی های جدی در این زمینه از بازار مولوی تهران انجام و منجر به کشف 6 برند زعفران تقلبی و غیراستاندارد با نام های تجارتی «ممتاز مادر»، «نمونه قائنات»، «ایران زمین»، «ممتاز یاقوت» و «کادو خراسان» و «بیلُند» شد.

مدیرکل استاندارد استان تهران با بیان اینکه حتی قسمت قابل توجهی از زعفران های تقلبی منشا گیاهی ندارند، افزود: این زعفران ها عموما در کشورهای اطراف و با مواد قندی نشاسته ای و بعضا توسط رنگ های مصنوعی صنعتی و غیرمجاز نظیر تارترازین با قدرت رنگ دهی بالا و تأثیرات سرطان زایی، تولید می شوند.

وی با اشاره به این که این زعفران ها چند برابر قیمت تمام شده به فروش می رسند، تصریح کرد: این زعفران ها به صورت کاملا سنتتیک و با اختلاط محصول گیاهی اصلی با بافت مشابه تهیه می شوند. این مقام مسئول با تأکید بر این نکته که زعفران های مذکور به دلیل بسته بندی در منازل و جعل نشان استاندارد، به سختی قابل ردیابی هستند، خاطرنشان کرد: بی شک تقلب در فرآورده زعفران بسیار بیشتر از آن است که ما تاکنون شناسایی کرده ایم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « فرصت امروز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1