راه اندازی سامانه ای برای توسعه توریسم سلامت

10 اکتبر 2019 - 15:00 dsfr.ir/re7if

راه اندازی سامانه ای برای توسعه توریسم سلامت
mehrnews.com
توسعه توریسم سلامت

رئیس کنگره سلامت کشورهای اسلامی گفت: سامانه ای تحت نظر سامانه توسعه خدمات سلامت شکل گرفته تا در حوزه توریسم سلامت فعالیت کرده و آن را تقویت کند.

چهارمین کنگره بین المللی سلامت کشورهای اسلامی پیش از ظهر روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه در هتل هما تهران برگزار شد و قرار است تا پایان روز جمعه (۱۹ مهرماه) ادامه داشته باشد.

در مراسم افتتاحیه این کنگره که با حضور سفرای کشورهایی از جمله صربستان و سنگال و فعالان حوزه گردشگری سلامت برگزار شد، علیرضا زالی رئیس این کنگره بیان کرد: اکنون در میان بسیاری از کشورها شاهد پیشرفت افتخارآمیزی در عرصه سلامت هستیم. سامانه «وب بیس» در ذیل سامانه «توسعه خدمات سلامت» شکل گرفته تا بحث توریسم سلامت تقویت شود. با این سامانه شاهد افزایش تلاش ها به شکل همگون در این حوزه خواهیم بود.

در ادامه مهدی کریمی رئیس شورای سیاستگذاری مرکز توسعه گردشگری سلامت نیز گفت: تمام فتنه ها در میان کشورها خللی در برابری و اتحاد کشورهای جهان اسلام وارد نکرده و نمی کند. با ایجاد سامانه جامع خدمات کشورهای اسلامی که با یک شرکت خصوصی آماده شده و به چند زبان نشر داده می شود، همه کشورها می توانند سهم عادلانه ای در حوزه گردشگری سلامت، درمان، ورزشی و... داشته باشند و خدمات خود را از آن دریافت کنند.

حوزه گردشگری سلامت ثروت آفرین است. ایران همیشه همراه دیگران بوده است و در این حوزه تخصصی هم می توانیم به ۱۴ کشور همسایه خود خدمت ارائه دهیم.

در ادامه انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران نیز بیان کرد: آنچه که می تواند به عنوان ثروت پایدار معرفی شود، تفکر و نبوغ است که از نیروی انسانی خود می توانیم سراغ داشته باشیم. از ۱۶۷ بیمارستان خصوصی در کشور ۶۲ بیمارستان در تهران واقع شده یعنی ۳۷ درصد بیمارستان های خصوصی. همچنین از ۸۷۸ بیمارستان عمومی و دولتی، ۸۸ بیمارستان در تهران واقع شده است. امیدواریم بتوانیم این ظرفیت را برای مردم کشورهای منطقه معرفی کنیم. استانداری نیز آمادگی دارد در این زمینه همکاری کند. گردشگری سلامت به هم افزایی کامل بین همه دستگاه ها نیاز دارد چه در بحث هتلینگ یا ویزا و یا فرودگاه.

حسن خلیل آبادی رئیس کمیته گردشگری شهرداری تهران نیز گفت: در دوران جوانی وقتی به بیمارستان های تهران مراجعه می کردیم، پزشکان غیرایرانی ما را ویزیت می کردند آن هم با شلوغی و جمعیت زیاد مراجعه کنندگان. خوشحالم که امروز سمینار گردشگری سلامت را برگزار میکنیم چون امروز کشورمان در حوزه دانش پزشکی، یکی از پیشرفته ترین کشورها در آسیا است.

در ماده ۷۲ برنامه سوم توسعه شهرداری موظف به تشکیل سازمان گردشگری شده است. امیدواریم زیرساخت ها را برای گردشگری در شهرها فراهم کنیم.

حامد مظاهریان برنامه برنامه ریزی توسعه شهری در شورای شهر نیز بیان کرد: ۵۲ درصد مالیات کشور در این شهر پرداخت می شود. ما در تهران بیمارستان های مجهز و نیروی انسانی ماهر داریم. گردشگری صنعتی است که به گسترش اقتصاد کمک می کند و بین انسان ها پیوند برقرار می کند.

در ادامه وحید مجروح مشاور ارشد امور بین الملل وزارت صحت عامه کشور افغانستان گفت: افغانستان دیگر مشکلات ۲۰ سال پیش را ندارد. ما هر روز یک قدم بالاتر می رویم. اگر در سال ۲۰۰۱ حدود ۵۰۰ مرکز خدمات درمانی داشتیم، امروز این تعداد به ۲۷۰۰ مرکز رسیده است. امروزه یک افغان توقع دارد بهترین خدمات را در حوزه سلامت دریافت کند. اینجاست که ایران می تواند در این زمینه باما مشارکت داشته باشد.

وی ادامه داد: سالانه مردم افغانستان ۳۰۰ میلیون دلار برای سلامتی خود در هند هزینه می کنند. به نظرم باید یادی از سهراب کرد و گفت «چشم ها را باید شست وجور دیگر باید باور کرد».

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1