4 ژوئن 2020 - 06:45

شیکاگو رازهای هخامنشیان را بایکوت کرده؟

5 اکتبر 2019 - 13:00 dsfr.ir/a91rl

شیکاگو رازهای هخامنشیان را بایکوت کرده؟
isna.ir
الواح هخامنشی

رئیس موسسه شرق شناسی شیکاگو می گوید: هم انتقال تحقیقات منتشر نشده از الواح هخامنشی و هم بازگرداندن ۱۷ هزار لوح هخامنشی به ایران، به مجوزهای مراجع آمریکا نیاز دارد.

«کریستوفر وودز» که همزمان با انتقال چهارمین محموله از الواح هخامنشی به ایران سفر کرده است، درباره زمان تخمینی بازگشت سایر الواح به ایران، گفت: این الواح در اولین فرصت به ایران بازگردانده می شود، ولی ما به مجوز نیاز داریم. صدور این مجوزها در کنترل ما نیست، اما امیدواریم. این انتظار خیلی طولانی نخواهد شد و کوتاه خواهد بود. نمی خواهم قولی بدهم که بتوانم آن را ضمانت کنم اما امید داریم که در مدت کوتاهی و مدت زمان کوتاه تر از آخرین وقفه (از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۹) این کار انجام شود. ما تمام توان خود را به کار می بندیم تا تمام الواح را در اولین فرصت و به امن ترین روش ممکن به ایران منتقل کنیم.

او قبلا گفته بود که الواح هخامنشی باقی مانده در موسسه شرق شناسی شیکاگو به تدریج و احتمالا در چند مرحله به ایران برگردانده شود. این الواح حدود ۸۰ سال پیش در کاوش های «هرتسفلد» باستان شناس آلمانی یافته شد و در همان سال ها با توافق دولت وقت ایران، به صورت امانی در اختیار دانشگاه شیکاگو قرار گرفت تا مطالعه کند اما بازگشت این الواح به خانه تا امروز طول کشیده است. بخش هایی از این مجموعه تاکنون در چهار مرحله به کشور برگشت داده شده است. بنا به اظهار مقامات میراث فرهنگی ایران، هنوز ۱۷ هزار لوح دیگر در اختیار این موسسه است.

طبق آنچه «کریستوفر وودز» گفته: تا کنون۶۵۰۰ تبلت، ۸۵۰ لوحه آرامی و ۲۵۰ متن درباره لوحه های آرامی خوانده شده و بیش از ۴۰۰۰ مُهر که روی تبلت ها وجود داشته، رمزگشایی شده است.

رئیس موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو درباره این که نتایج مطالعات و تحقیقات انجام شده روی الواح هخامنشی از چه طریق قابل دسترسی است، به ایسنا گفت: تحقیقات زیادی روی این الواح انجام شده است. این پژوهش ها آنلاین در دسترس است و هر شخصی می تواند آن ها را به صورت آنلاین و رایگان مطالعه و بررسی کند. ده ها مقاله و تعداد زیادی کتاب در این باره به چاپ رسیده است. هر آنچه از سوی موسسه شرق شناسی شیکاگو در زمینه الواح باستانی ایران انجام شده و توسط ما به چاپ رسیده را می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای از وبسایت موسسه دانلود و مطالعه کنید.

او در پاسخ به این که مقامات میراث فرهنگی ایران می گویند نتیجه این مطالعات در دسترس قرار ندارد، گفت: آثاری که در این باره به چاپ رسیده در دسترس همگان است اما مطالعاتی هنوز به چاپ رسیده که می خواهیم به اشتراک بگذاریم اما بر اساس قانون انتقال مالکیت معنوی آمریکا که باید به آن احترام بگذاریم، باید منتظر انتقال دیگر الواح به ایران بمانیم.

برای انتقال تحقیقات منتشر نشده به ایران نیازمند مجوز از مراجع مربوط در آمریکا هستیم. ما قصد داریم تمام این اطلاعات را به اشتراک بگذاریم اما اجازه بدهید ابتدا الواح بازگردانده شود، همکاری ها توسعه یابد و سپس به یک تفاهم نامه و یا توافق نیاز داریم که باید درباره آن صحبت کنیم و به سمت به اشتراک گذاشتن همه چیز حرکت کنیم.

رئیس موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو گفت: هنوز مطالعه و کار روی الواح در حال انجام است و مطالعات جدید نسبت به مطالعات قدیمی کامل تر هستند و در سطح متفاوتی قرار دارند. مطالعه روی الواح هخامنشی هیچگاه به پایان نخواهد رسید و همواره کارهای بیشتری برای انجام دادن است. ما قصد داریم تمام اطلاعات موجود را به اشتراک بگذاریم و این اولین قدم در رسیدن به یک تعامل سازنده و ارزشمند بین ما است.

وودز با اشاره به این که پیشتر برخی پژوهشگران ایرانی در مطالعه این الواح با موسسه شرق شناسی شیکاگو همکاری داشتند، درباره حضور پژوهشگران ایرانی دیگر در پروژه الواح هخامنشی، اظهار کرد: چندین دهه است که در موسسه شرق شناسی شیکاگو با یک باستان شناسان ایرانی به نام «عباس علیزاده» همکاری داریم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1