30 می 2020 - 13:36

وعده مونسان برای یک خبر خوشحال کننده در حوزه میراث فرهنگی

3 اکتبر 2019 - 11:00 dsfr.ir/ui6jb

وعده مونسان برای یک خبر خوشحال کننده در حوزه میراث فرهنگی
etemaadonline.ir
پاسارگاد

در حالی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ۱۱۰ لوح هخامنشی در موزه ملی ایران رونمایی کرد که باز هم اعلام کرد به زودی یک خبر خوشحال کننده دیگر در زمینه ی میراث فرهنگی منتشر کرده و به مردم هدیه می دهد.

علی اصغر مونسان ظهر چهارشنبه دهم مهر در آیین رونمایی از ۱۱۰ لوح هخامنشی از ۱۸۷۳ لوح مسترد شده به کشور بعد از ۸۲ سال، در موزه ملی ایران گفت: امیدواریم بتوانیم خبر خوب بسیار مهم دیگری را که در حال پیگیری آن هستیم، به زودی منتشر کنیم. آن خبر نیز درباره آثار تاریخی است که باید به کشور برگردانده شود، آن نیز یک خبر خوشحال کننده برای مردم است که به مردم کشور هدیه می کنیم.

او درباره ی سرنوشت و وضعیت دیگر الواح باقی مانده در شیکاگو افزود: ۸۴ سال قبل این الواح در یک کاوش باستان شناسی در تخت جمشید به دست آمده اند، که بخشی از الواح در همان زمانِ کاوش شکسته شده اند بنابراین نمی توان گفت در طول این مدت زمانِ ۸۲ ساله که در اختیار طرف آمریکایی بوده آن ها آسیب دیده اند.

وی با اشاره به این که از ۸۴ سال قبل تا امروز این الواح به صورت امانی در اختیار دانشگاه شیکاگو بوده، به روند برگشت این آثار تاریخی اشاره کرد و ادامه داد: حدود ۱۴ سال درگیرِ دعوایِ حقوقی برای بازگشت این الواح بودیم، حکم به نفع ایران صادر شد و با همکاری خوبِ دانشگاه شیکاگو، بخشی از آن ها به کشور برگردانده شدند که امیدواریم با قولی که به ما داده اند دیگر الواح نیز به سرعت دسته بندی شده و با یک دسته بندی ایمن، به سرعت به کشور عودت داده شوند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر این که در طول دو سال گذشته در دولت دوازدهم، تحرکات بین المللی ما در حوزه معاونت میراث فرهنگی به شدت افزایش پیدا کرده است، افزود: ما موزه های مشترک و متقابل را با کشورهای مختلف دنیا برگزار کرده ایم و برای معرفی ظرفیت های کشور و تمدنِ بزرگ ملت ما تلاش کرده ایم، متقابلا دیگر موزه های دنیا نیز که موزه های معروف و نامداری هستند، نمایشگاه هایی را برگزار کرده اند بنابراین در عرصه ی دیپلماسی عمومی به ویژه در این شرایط که کشور نیازِ زیادی به این اتفاق داشت، تحرکات خوبی را انجام دادیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1