19 مارس 2023 - 13:03

کشف عتیقه های متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد مسیح در خیابان منوچهری

2 اکتبر 2019 - 15:00 dsfr.ir/nw84d

عتیقه جات

ماموران پلیس با دستگیری یکی از فروشندگان عتیقه در خیابان منوچهری ده ها قطعه اشیای متعلق به هزاره اول و دوم پیش از میلاد مسیح را کشف و ضبط کردند.

روز شنبه ماموران کلانتری ۱۰۹ بهارستان از فعالیت غیر قانونی فردی در خرید و فروش اشیای عتیقه در محدوده خیابان منوچهری با خبر شده و برای رسیدگی به موضوع وارد عمل شدند. در جریان تحقیقات آنان مشخص شد که گزارش واصله به کلانتری صحت داشته و این فرد در رابطه با خرید و فروش اشیاء عتیقه فعالیت دارد.

در همین راستا رسیدگی به موضوع در دستور کار ماموران قرار گرفت و در تحقیقات تکمیلی آنان مشخص شد که مردی حدودا ۴۰ ساله در یکی از پاساژهای خیابان منوچهری فعال است و در کنار کسب و کار خود اقدام به فروش غیرمجاز اشیاء عتیقه نیز کرده است که نتایج این تحقیقات در اختیار مقام قضایی قرار گرفته و با اخذ مجوزهای لازم، تیمی از ماموران کلانتری ۱۰۹بهارستان عملیات خود برای دستگیری این فرد را آغاز کردند.

در ادامه ماموران با حضور در محل فعالیت این فرد، تعدادی از اشیا عتیقه را کشف کرده و متهم را نیز دستگیر و به مقر انتظامی منتقل کردند که این فرد در بازجویی های اولیه به بزه انتسابی اقرار و ادعا کرده که بیش از ۱۵ سال که در امر خرید و فروش اشیاء عتیقه فعالیت می کند.

این فرد همچنین در ادامه بازجویی ها به ماموران گفت که اشیاء عتیقه را به قیمت میلیون ها تومان به خریداران و مجموعه داران فروخته است. در بازرسی از مغازه این فرد نیز بیش از ۵۰ عدد سکه، ۱۶ عدد گرز، سر تبر، جمجمه های کوچک حیوانات، مجسمه سر اژدها، گلدان های قدیمی، هشت عدد دستبند و جاشمعی های قدیمی و.. کشف و ضبط شد.

اشیای مکشوفه به کارشناسان میراث فرهنگی نشان داده و مشخص شد که قدمت این اشیا مربوط به هزاره اول و دوم پیش از میلاد مسیح است و جنس آن نیز مفرغ است که احتمالا در حفاری های سال های گذشته در محدوده استان لرستان کشف شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1