16 مارس 2023 - 20:54
در اختتامیه جشنواره فیلم های مستند با موضوع تهران مطرح شد:

سینما می تواند به گردشگری کمک کند

2 اکتبر 2019 - 11:00 dsfr.ir/cs9wh

اختتامیه جشنواره فیلم های مستند

طبیعتاً سینما به عنوان یک هنر پیشرو و پیشگام میتواند در معرفی جاذبه های گردشگری و ایجاد تعلق خاطر شهروندان به اماکن تاریخی و فرهنگی گردشگری بسیار موثر باشد.

دوشنبه 8 مهرماه اختتامیه جشنواره فیلم های مستند با موضوع تهران توسط ستاد گردشگری شهرداری تهران و با همکاری موزه سینما در سالن فردوس برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مهدی سیف رئیس ستاد گردشگری ضمن خیر مقدم به میهمانان و خانواده مرحوم حمید سهیلی،گفت: گردشگری یک صنعت فرابخشی است و بخش های مختلفی درگیر موضوع گردشگری هستند. طبیعتاً سینما به عنوان یک هنر پیشرو و پیشگام می تواند در معرفی جاذبه های گردشگری و ایجاد تعلق خاطر شهروندان به اماکن تاریخی و فرهنگی گردشگری بسیار موثر باشد.

وی با اشاره به موضوع گردشگری ادامه داد: برگزاری جشنواره های مختلف از جمله فیلم در این حوزه مطرح می شود و باید در نظر داشته باشیم که هنر سینما به عنوان ابزار قوی می تواند تسهیل کننده ارتباط میان ملت ها موثر باشد همانطور که امروزه ونیز، کن و برلین با جشنواره های فیلم شناخته میشوند. 

هادی آفریده کارگردان فیلم های مستند «صف سلام» و «چنارستان» نیز گفت: سینمای مستند به عنوان یک ابزار فرهنگی بسیار قدرتمند و کارآمد است و میتواند معرف جاذبه های گردشگری تاریخی و فرهنگی باشد.

سیاستگذاریهای شهرداری تهران به عنوان یک نهاد اجتماعی گسترده که امکانات بسیاری در اختیار دارد میتواند در تولیدات سینمای مستند درباره تهران، بسیار موثر باشد.

در ادامه این مراسم محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران به بخشی از برنامه های حوزه گردشگری در دوران معاصر کشور و بیان ظرفیت های تاریخی، فرهنگی و طبیعی کلانشهر تهران وتبدیل تهران از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تاکید کرد.

وی با اشاره بر لزوم بهره گیری از ظرفیت فاخر، وزین و تاثیر گذار هنر هفتم، گفت: تعامل سینما با مدیریت شهری کلانشهر تهران برای بیان تصویری ظرفیت ها و جاذبه های متنوع تهران با هدف معرفی این کلانشهر به عنوان مقصد گردشگری ضروری است.

حق شناس با بیان اینکه تهران ظرفیت قابل توجهی در جذب گردشگر دارد، افزود: ظرفیت ها زمانی به درستی دیده می شود که مانند دیگر شهرهای کشورمان شیراز و اصفهان که جایگاه درستی را در زمینه گردشگری کسب کرده اند، بتوانیم تصویر درستی از تهران با کمک و همراهی هنر سینما روایت کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی با اشاره به اینکه در سال های گذشته تهران به عنوان معبر گردشگری برای گردشگران بوده است، گفت: باید تلاش کنیم که شهر تهران را از منظر فرهنگی و اجتماعی به جایگاه درستی برسانیم و به یک مقصد گردشگری تبدیل کنیم .

در پایان مراسم از زنده یاد حمید سهیلی با حضور خانواده ایشان و کارگردانان فیلم ها تقدیر به عمل آمد.

در این مراسم افرادی همچون: محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، مهدی سیف رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران، مجتبی توسلی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک ، مهران عباسی مدیرعامل موزه سینما ، جعفر صانعی مقدم، فرهاد ورهرام، بابک بهداد، هادی آفریده، محسن استادعلی، شهرام میراب اقدم، مهرداد زاهدیان و ...حضور داشتند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1