27 می 2020 - 14:18

ایلی که طولانی ترین مسیر کوچ جهان را می پیماید

16 سپتامبر 2019 - 15:00 dsfr.ir/x59l6

ایلی که طولانی ترین مسیر کوچ جهان را می پیماید
isna.ir
ایل سنگسری سمنان

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان از ایل سنگسری به عنوان یکی از سرمایه های این استان نام برد و بر ضرورت معرفی بیشتر این سرمایه معنوی از طریق برگزاری جشنواره ملی ایل سنگسر تاکید کرد.

حبیب ا... خجسته پور در نشست هم اندیشی برگزاری جشنواره ملی ایل سنگسری با حضور معاونان گردشگری استان های تهران، البرز، قزوین، قم و مازندران افزود: مسیر کوچ ایل سنگسری به دلیل اینکه طولانی ترین مسیر کوچ جهان را دارد، می تواند بسیار مورد توجه علاقمندان میراث معنوی باشد.

وی با بیان اینکه ایل سنگسری به دلیل تولیدات، لبنیات، سبک زندگی عشایری و... قابل توجه است، بر توجه به سبک زندگی عشایری تاکید کرد و افزود: در این جشنواره باید به فراهم شدن امکان اقامت مهمانان جشنواره در سیاه چادرهای عشایری توجه شود.

رییس کانون هماهنگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: از تمام ظرفیت های موجود استان های همجوار برای اطلاع رسانی جشنواره استفاده شود.

وی بر حضور گروه های آیینی استان ها در این جشنواره ملی تاکید کرد و افزود: استاندار سمنان حمایت مجموعه استان از برگزاری این جشنواره را اعلام کرده اند. همچنین پیشنهاد می شود از ظرفیت انجمن ها و تورهای گردشگری و بخش خصوصی در این جشنواره استفاده شود.

مهدی جمال، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان نیز گفت: جشنواره ایل سنگسری فرصت مناسبی برای تبدیل استان سمنان به مقصد سفر است. ایل سنگسری دارای پتانسیل بالایی است و جشنواره ایل سنگسری با توجه به قابلیت های استان و ایل سنگسری برگزار می شود.

وی یادآوری کرد: جشنواره ملی ایل سنگسر از 22 تا 24 آبان ماه امسال در شهرستان مهدیشهر برگزار می شود.

منصور بیرقی، دبیر جشنواره ملی ایل سنگسری نیز در این نشست با اشاره به برگزاری این جشنواره در سال های گذشته گفت: ١٣ کمیته برای جشنواره تشکیل شده و رژه گروه های عشایری، نمایش ماشین های آفرود، رونمایی از نمایشگاه صنایع دستی، پرواز پاراگلایدر، مسابقات اسب دوانی، نشست تخصصی در مورد دست بافته ها، جُنگ شبانه و جشنواره غذا از جمله برنامه های جشنواره است.

وی با بیان اینکه ایل سنگسری در همه حوزه ها غنی هستند، گفت: برخورداری از زبان و تقویم مستقل با قدمت 5300 سال که ثبت ملی شده، اجرای طولانی ترین مسیر کوچ جهان، ٨٠ نوع لبنیات، انواع نان، رسم و رسوم و آیین های کهن، سیاه چادر عشایری منحصر به فرد و ... از جمله قابلیت های مهم ایل سنگسری است.

سنگسری ها شاخص ترین کوچندگان دامنه های البرز هستند. آن ها طولانی ترین مسیر کوچ جهان را طی می کنند به طوری که فاصله دورترین نقطه ییلاقی و قشلاقی آنان به بیش از 1500 کیلومتر می رسد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1