19 مارس 2023 - 15:40

نمایش میراث ارزشمند کلیسای نوتردام

16 سپتامبر 2019 - 11:00 dsfr.ir/fz9qq

پرده زینتی نوتردام

یک پرده زینتی متعلق به اوایل سده ۱۸۰۰ که از آتش سوزی مهیب کلیسای نوتردام نجات داده شده بود، پس از اتمام مراحل مرمت برای سومین بار در تاریخ برای عموم مردم به نمایش گذاشته می شود.

این پرده ۲۵ متری پرنقش و نگار که از گنجینه های کلیسای نوتردام محسوب می شود در سال ۱۸۴۱ توسط پادشاه «لوئی فیلیپ» فرانسه به این کلیسا اهدا شد. این پرده تنها در موقعیت های خاص همچون بازدید «ژان پل دوم» از کلیسای نوتردام در سال ۱۹۸۰ رونمایی شده است.

وقتی آتش نشانان این پرده را در حالی که در آب غوطه ور شده بود در روزهای پس از حادثه آتش سوزی پانزدهم آوریل از کلیسا بیرون آوردند، وزنی معادل دو برابر وزن کنونی داشت. متخصصان بازسازی و ترمیم، پیش از منجمد کردن پرده برای از بین بردن قارچ ها و باکتری ها، از تونل های باد برای خشک کردن این اثر استفاده کردند.

این پرده زینتی در ۳۰ سال گذشته تنها دو مرتبه برای عموم مردم به نمایش گذاشته شده بود. حالا علاقه مندان می توانند از این اثر در روز بیست و یکم و بیست و دوم سپتامبر در «Mobilier National» دیدن کنند.

کلیسای نوتردام فرانسه در پانزدهم آوریل دچار آتش سوزی مهیبی شد و در نهایت بخش اعظمی از سقف این کلیسا به طور کلی از بین رفت. اهمیت این کلیسا در هویت تاریخی، ادبی و معماری گوتیک آن است که هر ساله میزبان بیش از ۱۳ میلیون گردشگر است. 

 پیش تر اعلام شده بود که پس از آغاز آتش سوزی بزرگ در کلیسای تاریخی نوتردام، آتش نشانان و ماموران وزارت فرهنگ فرانسه و شهرداری پاریس برای نجات آثار تاریخی و هنری موجود به درون ساختمان شتافته اند و موفق به نجات برخی آثار ارزشمند شده اند. تاج مسیح (ع)، لباس قرن سیزدهمی «سنت لوییس» پادشاه فرانسه و نقاشی ها، از جمله آثاری هستند که از ساختمان کلیسا خارج شدند و برای محافظت بیشتر و آغاز فرآیند مرمت به موزه لوور پاریس منتقل شدند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1