سلطانی فر مطرح کرد:

رونق بخش گردشگری در دوره پساتحریم

8 اوت 2015 - 15:00 dsfr.ir/ax068

معاون رئیس جمهور گفت: از آنجا که گمان می کنیم در شرایط پس از تحریم بخش گردشگری رونق پیدا خواهد کرد، تصمیم گرفتیم که ادبیات شفاف و مشخصی را برای ارتباط با سرمایه گذاران خارجی و داخلی تدوین کنیم.

مسعود سلطانی فر روز چهارشنبه در نشست خبری خود گفت: پس از توافق با کشورهای غربی و در آستانه فرو ریختن پایه های تحریم شرایطی به وجود آمده است که بتوانیم با اتخاذ رویکرد مناسب از منابع کشور بهره گیری مناسب را داشته باشیم و در سهم سازمان میراث فرهنگی را در رسیدن به توسعه بیشتر کنیم. از آنجا که گمان می کنیم در شرایط پس از تحریم بخش گردشگری رونق پیدا خواهد کرد، درصدد شدیم که ادبیات شفاف و مشخصی را برای ارتباط با سرمایه گذاران خارجی و داخلی تدوین کنیم.

سلطانی فر تصریح کرد: بنابراین قرار شد؛ معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری ما با کمک استان ها و بخش های مختلف بسته سرمایه گذاری پیشنهادی را آماده کنند که این بسته اکنون آماده شده و تا 2 هفته آینده به 2 زبان انگلیسی و عربی در دسترس سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت. در این بسته 1020 پروژه در کل کشور با اعتبار 23 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است. در این بسته سعی شده با ارائه پیشنهادات مشخص امکانات و موقعیت های مورد نیاز و مواردی همچون اینکه به چه تعداد هتل نیاز داریم و یا در چه بخش هایی نیاز به احیا و مرمت است، با مشارکت بخش خصوصی سرعت بدهیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه با این کار خیال ما از بابت مکان های در معرض تخریب راحت خواهد شد، گفت: بعد از این تلاش ما این است تا شرایط برای گرفتن مجوزها برای سرمایه گذاران در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود. هماهنگی های لازم با ستاد جذب سرمایه گذاری خارجی انجام شده تا مشکلات سرمایه گذاران از میان برود. وظیفه خود می دانیم؛ در شرایط جدید شرایطی را بوجود بیاوریم که سطح رفاه مردم بالا رود و مشکلات مردم حل شود. در بخش سرمایه گذاری ها اولویت با بخش خصوصی داخلی است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: یکشنبه گذشته دولت مصوبه ای را در زمینه تسهیلات برای ویزای فرودگاهی و تبدیل مدت ویزا به 30 روز که تا 15 روز بعد هم قابل تمدید است داشت، علاوه بر آن ویزای الکترونیکی تصویب شد و وزارت امور خارجه موظف شده است که با فراهم کردن امکانات لازم با کمک میراث فرهنگی تا 1 سال دیگر این مصوبه را اجرایی کند. صدور ویزای فرودگاهی نیز تنها در چند فرودگاه امکان پذیر بود اما اکنون در همه فرودگاه هایی که مرز بین المللی دارد، این خدمت ارائه می شود.

سلطانی فر با اشاره به حضور وزیر گردشگری و میراث فرهنگی عراق در کشور گفت: در حال حاضر ما بیشترین رفت و آمد گردشگری با عراق داریم که حدود 4 میلیون و 200 تا 4 میلیون و 300 هزار گردشگر می شود. در این نشست در مورد مسائل مربوط به این مسئله صحبت کردیم. قرار شده است که هزینه  ویزا برای افرادی که به صورت گروهی به ایران می آیند کمتر از کسانی باشد که به صورت فردی می آیند علاوه بر آن در بخش میراث فرهنگی و مواردی همچون مرمت، بازسازی و آموزش به نیروی انسانی عراق صحبت هایی را داشتیم.

وی ادامه داد: 2 هفته پیش نیز تفاهم نامه ای را با بنیاد حفظ ارزش های دفاع مقدس در راستای طرح گردشگری راهیان نور داشتیم که هر ساله در آن حدود 4 الی 5 میلیون نفر به مناطق جنوبی و غربی کشور سفر می کنند؛ و قرار شد در این زمینه کمک های بیشتری را انجام دهیم.

معاون رئیس جمهور اظهار کرد: یکی از موفقیت های ما در این دوره باز گرداندن 3 محموله فرهنگی تاریخی پس از حدود بیش از 50 سال به ایران بود، در ابتدا 149 شی از بلژیک سپس اشیاء تاریخی چغامیش را داشتیم و اکنون حدود 30 اثر که توسط یک شخص پاکستانی در حال معامله در ایتالیا بود را با کمک پلیس این کشور باز پس گرفتیم. البته در مورد اصل بودن 5 الی 6 قطعه از این آثار تردیدهایی وجود دارد، اما بقیه آثار که اشیایی سفالی و مفرقی هستند، در حال حاضر در سفارت ایران در ایتالیا در حال طی کردن مراحل گمرکی هستند.

وی با اشاره به ثبت جهانی شهر سوخته، شوش و منظر فرهنگی میمند گفت: این ثبت ها نیز از جمله دیگر موفقیت های ما در این دوره بوده است علاوه بر آن طرح توسعه موزه ملی که در دستور کار بود انجام شد و قرار است که در هفته دولت مساحتی بیش از 4 برابر کنونی آن افتتاح شود. متاسفانه مساحت قبلی این موزه در شان موزه ملی کشور نبود و در حال حاضر وسعت آن به مقداری خواهد رسید که یک گردشگر 5، الی 6 ساعت برای بازدید این موزه وقت بگذارد. بخش دیگری نیز در دست آماده سازی است و اضافه خواهد شد. علاوه بر آن موزه خراسان نیز امسال به بهره برداری رسید و تا پایان سال 3 موزه دیگر هم تکمیل می شود.

وی با بیان اینکه حفظ و حراست از محوطه های تاریخی موزه ها و ... از مهم ترین دغدغه های سازمان میراث فرهنگی بود، گفت: ما نگرانی های زیادی در این حوزه داشتیم و در واقع برای حفاظت از این آثار به 10 لشگر نیرو و 1 ستاد مشترک ارتش نیاز داشتیم که چنین مساله ای ممکن نبود. به همین دلیل به سمت کمک گرفتن از مردم و سازمان های مردم نهاد که در سال های گذشته غیرفعال بودند، رفتیم و در مرحله اول این سازمان ها را در 10 الی 9 استان و در مرحله دوم در 17 استان فعال کردیم. این شبکه در فواصل کوتاه در سطح شهرستان ها، دهستان ها و ... فعال می شود تا از این طریق نیروی انسانی مناسب برای حفظ و حراست از میراث فرهنگی را با کمک انجمن ها داشته باشیم.

وی با اشاره به صادرات صنایع دستی گفت: صنایع دستی ما در سال 92 با 112 میلیون دلار و در سال 93 با 153 میلیون دلار انجام شد، اما ظرفیت این بخش بسیار بیش از این مقدار است. در سفر اخیر به گلستان بازارچه صنایع دستی خوبی در این استان افتتاح شد و دستور آماده سازی فاز دوم آن نیز صادر شده است. بازرگانی، فروش، افزایش کیفیت و نوآوری محورهایی است که ما در بحث صنایع دستی دنبال می کنیم و تاکنون نیز 620 بازارچه موقت صنایع دستی را داشته ایم که تا پایان سال باید به هزار نمایشگاه برسد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایلنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1