28 سپتامبر 2023 - 14:20

مکان هایی برای رهایی از خستگی روزمره

5 سپتامبر 2019 - 13:00 dsfr.ir/ce01w

مکان هایی برای رهایی از خستگی روزمره
fa.tripyar.com
کال جنی

پس از یک هفته کار و تلاش بهتر است، آخر هفته خود را به تفریح و گشت و گذار در طبیعت زیبا و رنگارنگ اختصاص دهیم تا تجدید نیرویی کرده و بتوانیم با انرژی بیشتر هفته جدید را آغاز نماییم.

پیشنهاد ما به عنوان یکی از بهترین مکان ها برای سفر آخر هفته، آبشار هریجان و جنگل راش هست، اما اگر می توانید دو روز را برای اینکار در نظر بگیرید، ما از میان بهترین مقاصد برای سفر آخر هفته، منطقه ییلاقی مازیچال و کال جنی را برایتان عنوان می کنیم. امیدواریم، شما را در یافتن بهترین مقصد راهنمایی کرده باشیم و از طریق این مطلب، بهترین پاسخ را برای سوال آخر هفته کجا بریم، پیدا کنید.

سفر یک روزه
در صورتی که قصد گردش یک روزه در طبیعت را دارید، کافی است برای لذت بردن از تمام روز، صبح زود از خواب بیدار شده و به دامان طبیعت بروید. مطمئن باشید زمانیکه به منزل باز می گردید، حس و حالی تازه در شما ایجاد شده است.

روستا و آبشار هریجان
در صورت حرکت در نوار ساحلی دریای خزر و بعد از سیاه بیشه، رستورانی می بینید به نام جعفر میردار سلطانی و پشت این رستوران یک جاده فرعی را خواهید یافت. وارد جاده شوید تا به روستای هریجان برسید. در این روستا طبیعتی بکر و زیبا خواهید دید که می توانید از آن لذت ببرید. یک جاده فرعی در سمت چپ روستا قرار گرفته که از این مسیر و پس از یک ربع پیاده روی به آبشاری عظیم و زیبا که از فراز سنگ ها جاری است، خواهید رسید و اگر به سنگ نوردی علاقه دارید، می توانید از دیواره های سنگی کنار این آبشار بالا رفته و مناظر طبیعی زیادی را ببینید. معرفی این مکان می تواند پاسخ مناسبی برای سوال آخر هفته کجا بریم، باشد.

جنگل راش
اگر طبیعت جنگلی را دوست دارید و از قدم زدن در میان درختان سر به فلک کشیده، شنیدن نغمه های خوش پرندگان و حس کردن رطوبت و نم هوای جنگل لذت می برید، ما شما را به شهر ساری دعوت می کنیم. در نزدیکی شهر ساری، روستایی به نام سنگده وجود دارد که به نوعی از جز جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود. در صورتیکه شما قصد دیدن این منطقه را دارید، پس از خروج از شهر تهران به سمت جاده فیروزکوه رفته و مسیر ورسک-ارفع ده-روستای شورمست را انتخاب کنید.

در روستای شورمست، شهرک صنعتی وجود دارد که باید از آن گذر کرده و قبل از رسیدن به پمپ بنزین، وارد خروجی شوید. در این مسیر از لمرز و فلورد گذشته و به ابتدای جاده خنوا که رسیدید، به سمت چپ حرکت کنید. در میانه راه قهوه خانه ای به نام قهوه خانه رنجبر را خواهید دید و پس از آن به وزملا و سنگده می رسید که پیمودن این مسیر حدود سه ساعت و نیم طول می کشد. البته، از روستا تا اول جنگل جاده خاکی که پیش رو دارید را می توانید با ماشین های محلی طی کنید.

پس از رفتن به این جنگل سرسبز و خوش آب و رنگ، با انبوهی از درختان راش که تقریبا 40 متر ارتفاع دارند، رو به رو می شوید. به جز جنگل راش در این منطقه می توانید از جنگل زیبای ارفع ده، دریاچه شورمست و همچنین سایت ستاره نگری آلاشت دیدن کرده و از سفر یک روزه خود لذت ببرید. این مکان می تواند پاسخ مناسبی برای سوال آخر هفته کجا بریم هم باشد.جنگل راش

سفرهای دو روزه، ییلاق مازیچال
برای لذت بردن از یکی از بهترین مکان ها برای سفر آخر هفته، پس از آن ورود به جاده کلاردشت-عباس آباد، دو کیلومتر به سمت عباس آباد پیش بروید و پس از روستای طویدره به سمت چپ که جاده ای خاکی جنگلی است، حرکت کنید. از این نقطه به بعد می توانید سراغ ییلاق مازیچال را بگیرید. مازیچال از کلاردشت 17 کیلومتر فاصله دارد و ییلاق روستاییان و دامداران آن منطقه است.

البته این 17 کیلومتر سربالایی بوده و بهتر است با تجهیزات و اتومبیل مناسب بدانجا بروید. در این منطقه فوق العاده زیبا و بکر که یکی از بهترین مقاصد برای سفر آخر هفته هست، خانه های ییلاقی و اقامتگاه هایی برای اجاره وجود دارند که می توانید اوقات خود را بدون آنتن تلفن در آن ها سپری کنید. البته، باید بدانید که زندگی در این منطقه از امکانات شهری یعنی آب لوله کشی و برق بدور است.

کال جنی
اگر منطقه ای خشک و بیابانی را برای تعطیلات خود می پسندید، ما منطقه ای را در نزدیکی شهرستان طبس به شما پیشنهاد می کنیم. اگر از این شهرستان به سمت شمال 35 کیلومتر پیش بروید، به روستای ازمیغان می رسید. قناتی در نزدیکی این روستا قرار دارد که در امتداد خروجی آن منطقه ای به نام کال جی که دارای طبیعتی فوق العاده زیبا و عجیب است، دیده می شود. کال جنی در واقع دره ای است که به دور از جاده آسفالت طبس-بشرویه قرار گرفته است.

این دره فوق العاده زیبا دو راه ورودی دارد: راه اول که متصل به کوه است و در انتها جاده خاکی قرار گرفته و راه دوم شکافی ایجاد شده توسط فرسایش است که در میانه های مسیر خاکی قرار دارد. با رفتن به کال جنی و دیدن فرم عجیب این دره حس حیرت انگیز و رمز آلودی به شما دست می دهد که باعث می شود تا دلیل نامگذاری آن را بهتر درک کنید. بومیان قدیم نام کال جنی یا همان دره جن ها را بر روی آن گذاشته اند، زیرا معتقد بودند به دلیل فرم عجیب، این دره محل زندگی ارواح است.

یادتان باشد برای رفتن به این منطقه شخصی که با آن آشنایی دارد را با خود ببرید، زیرا دیوارهای بلند و پر شیبی دارد که می توانند خطرناک باشند. البته فصل رفتن به این منطقه بسیار مهم است، زیرا در برخی از زمان ها به دلیل بارندگی، سیلاب های خطرناکی در آن جریان می یابند. یکی دیگر از جذابیت های کال جنی به جز فرم و شکل، وجود تونل ها و خانه هایی در دیواره های آن بوده که به نام خانه گبرها شناخته می شوند و در زمان قدیم محل سکونت زرتشتیان بوده اند.

در مسیر این دره آبشارهای کوچکی دیده می شوند که نام آن ها در زبان محلی شلن است و می توانند پاسخی در مقابل سوال آخر هفته ها کجا بریم، باشند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « همگردی » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1