16 مارس 2023 - 10:24

اسراری که درباره پل شهرستان نمیدانستید؟

5 سپتامبر 2019 - 11:00 dsfr.ir/ef03b

اسراری که درباره پل شهرستان نمیدانستید؟
beytoote.com
پل شهرستان اصفهان

پل شهرستان اصفهان، یکی از قدیمی ترین پل های رودخانه زاینده رود میباشد. این پل، جزء بناهای تاریخی و معروف شهر اصفهان بوده که با اسم های پل جی و پل جسر حسین هم شناخته میشود.

پل شهرستان یا پل جی یا پل جسر حسین قدیمی ترین پل اصفهان روی رودخانهٔ زاینده رود است. این پل در زمان ساسانیان ایجاد شد و در زمان دیلمیان و سلجوقیان تعمیر و مرمت شده است. پل شهرستان در جی قدیم در شرق اصفهان واقع شده است.

پایه های آن بر روی سنگهای طبیعی کف رودخانه استوار گردیده است. طول پل از ستون مدور آجری تا انتهای سنگفرش قدیمی، در حدود ۱۰۵ متر و عرض آن از ۴/ ۲۵ تا ۵ متر متغیر است. جهت پل، شمالی- جنوبی با کمی انحراف است.

پل شهرستان دارای یازده چشمه و دوازده پایه سنگی بزرگ است. ولی قسمت بالایی پل که جهت عبور و مرور بوده خراب شده است و تنها پیاده میتوان از روی آن عبور کرد.

این پل در واقع یک پل جنگی و نظامی بوده است. از نظر معماری و قدمت زمان ساختمان در مجموعه پل های قدیمی ایران فقط پل دزفول و پل شوشتر با این پل برابری میکنند. اثرهای بر جای مانده مسجد جامع جی از زمان سلاجقه و آرامگاه الراشد بالله خلیفه عباسی و قلعه قدیمی اصفهان به اسم سارویه( کهن دژ) و حصار جی را در نزدیکی این پل تاریخی می توان مشاهده کرد. در نزدیکی این پل از دیر باز مردمانی زیسته اند که هنوز هم با پسوند فامیل شهرستانی میتوان آنان را یافت.
 
مصالح ساختمان بکار رفته در پل شهرستان که پلی باستانی است از سنگ، آجر، خشت و ملات است. پل روی بستر صخره ‏اى رودخانه احداث شده است. در قدیم، برای ایجاد پل ‏ها، بستر صخره ‏اى رودخانه انتخاب مى ‏شد. همچنین محل مورد نظر را جایى انتخاب مى‏ کردند که رودخانه باریک شده است. این روش، برای استحکام و صرفه جویی در مصرف مصالح در ساختمان پل بکار گرفته مى ‏شد.

در این روش، اول صخره را تراشیده بعد با سنگ و ساروج، پایه‏ های پل را بوجود می ‏آوردند. در ساختن پل شهرستان هم از همین روش استفاده شده است و پایه ‏ها را از سنگ لاشه و ساروج ساخته ‏اند.

پل شهرستان اصفهان در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۴۸ با شمارهٔ ثبت ۸۸۹ به عنوان یکی از اثرهای ملی ایران به ثبت رسیده است.

علت نامگذاری پل شهرستان
علل آن که این پل شهرستان نامیده میشود این است که در روستایی به همین اسم در شرق اصفهان واقع شده است. در نزدیکی پل، بقعه الراشد بالله، خلیفه عباسی قرار دارد که در سال ۵۳۲ هجری قمری در اصفهان به دست یکی از فداییان اسماعیلی کشته شد.

علل شهرت پل شهرستان چیست؟
خوشبختانه امروزه هم در کنار این پل تاریخی محل برگزاری نمایشگاه های بین المللی اصفهان را انتخاب نموده اند، از این جهت پیوسته شهروندان اصفهان با برگزاری نمایشگاه های گوناگون با عبور از این پل می توانند آثار اقتدار ایران زمین در گذشته را مشاهده نمایند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « بیتوته » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

  • saman 29 ژوئن 2020 - 15:45

    ضمن تشکر از اطلاعاتی که در باره پل ذکر نمودید در خصوص مناسب بودن استقرار حلبی آباد اصفهان به نام نمایشگاه سخت در اشتباه هستید شما که اهل جهانگردی هستید باید بهتر بدانید که در هیچ جای دنیا با یک بنای تاریهی 1700 ساله اینگونه رفتار نمیکنند20q

1