26 فوریه 2020 - 09:23
پیشنهاد ایرانگردی

کلاه فرنگی، عمارت تاریخی بیرجند با معماری عجیب و خیره کننده!

2 سپتامبر 2019 - 17:00 dsfr.ir/j26tu

کلاه فرنگی، عمارت تاریخی بیرجند با معماری عجیب و خیره کننده!
wikimedia.org
ارگ کلاه فرنگی

اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می کند!

امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه های تاریخی زیبای میبریم. شهری که زیبایی های بی نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍!

سازه ای که در شش اشکوب بنا شده است، دو اشکوب آن فضادار هستند و بقیه ی طبقات جهت تکمیل نمای بیرونی بر روی گنبد و حوض ساخته شده اند. در بخش همکف، چهار هشتی به شکل قرنیه وجود دارد که اصلی ترین قسمت ساختمان که حوضخانه است، در آن قرار دارد. حوضخانه نیز پلانی هشت ضلعی دارد و طاق نما و سکوهایی آن را احاطه کرده اند.

بخش محوطه و باغ مجموعه بر طبق اسناد قدیمی به شکل چهارباغ طراحی شده اما به سبب تغییراتی که در آن ایجاد شده، شکل اصلی خود را از دست داده است. روشنایی حوضخانه از طریق گنبد کلاه فرنگی و توسط پنجره های نورگیر آن تامین می شود. آب نمای زیبایی نیز با فرم مخصوص علاوه بر تهویه حوضخانه، هوای مطبوعی را در این مکان به ارمغان آورده است.

این ارگ زیبا امروزه با نام ارگ کلاه فرنگی شناخته می شود ولی به نام های دیگری نیز مشهور است از جمله ارگ حسام الدوله، قصر بی بی عروس و ارگ سرکار.

« دنیای سفر » این نوشته را از « لست سکند » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
18 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1