10 ژوئن 2024 - 00:39

الزام آموزش مدیران و کارکنان اقامتگاه های بوم گردی

2 سپتامبر 2019 - 13:00 dsfr.ir/zy0zv

الزام آموزش مدیران و کارکنان اقامتگاه های بوم گردی
mehrnews.com
اقامتگاه بوم گردی

مدیرکل آموزش و مطالعات گردشگری گفت: الزام در برگزاری دوره آموزشی کوتاه مدت مدیریت تخصصی اقامتگاه بوم گردی و دوره آموزشی کوتاه مدت کارکنان اقامتگاه بوم گردی به ادارات ۳۱ استان کشور ابلاغ شد.

زاهد شفیعی با بیان این خبر گفت: پیرو دستور و تاکیدات سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با عنایت به ضرورت ساماندهی و ارتقای سطح کیفی خدمات اقامتگاه های بوم گردی و به استناد ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی و اجرای تبصره دوم شامل"دستورالعمل اجرایی صدور و تمدید کارت مدیران تأسیسات گردشگری"، برگزاری دوره آموزشی کوتاه مدت «مدیریت تخصصی اقامتگاه بوم گردی» و دوره آموزشی کوتاه مدت «کارکنان اقامتگاه بوم گردی» در دستور کار ۳۱ استان کشور قرار گرفت.

بر اساس تمهیدات صورت گرفته، تمدید پروانه بهره برداری کلیه اقامتگاه های بوم گردی منوط به ارائه گواهینامه دوره «کارکنان» برای تمامی شاغلین این واحدها خواهد بود. همچنین صدور و تمدید کارت مدیران اقامتگاه های بوم گردی درجه ۱ منوط به ارائه گواهینامه دوره «مدیریت تخصصی اقامتگاه بوم گردی»، علاوه بر گواهینامه دوره «مدیریت عمومی تأسیسات گردشگری» است.

شفیعی با بیان اینکه ارائه گواهینامه دوره «مدیریت عمومی تأسیسات گردشگری» برای صدور و تمدید کارت مدیران اقامتگاه های بوم گردی درجه ۲ و ۳ کفایت می کند؛ خاطرنشان کرد: گذراندن دوره "مدیریت تخصصی" نیز به منظور افزایش دانش حرفه ای مدیران این واحدها توصیه می گردد.

ضروری است ضمن اطلاع رسانی مناسب به موسسات آموزشی و متقاضیان دریافت کارت مدیریت اقامتگاه بوم گردی و سایر ذینفعان، نیاز است از سوی ادارات کل استانی نظارت لازم بر اجرای دقیق و موثر این دوره بعمل آید.

شفیعی در تشریح دوره آموزشی کوتاه مدت "کارکنان اقامتگاه بوم گردی" گفت: دوره کارکنان اقامتگاه بوم گردی با هدف افزایش سطح توانایی کارکنان اقامتگاه های بوم گردی طراحی شده است و مجری آن موسسات آموزشی گردشگری هستند که مجوز برگزاری این دوره را از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اخذ کرده باشند.

مدیرکل آموزش و مطالعات گردشگری در تشریح جزییات دوره آموزشی کوتاه مدت "کارکنان اقامتگاه بوم گردی" اظهار کرد: مجموع مدت دوره ۵۰ ساعت، شامل ۳۶ ساعت آموزش نظری و ۱۴ ساعت آموزش عملی است و ضروری خواهد بود تا با همکاری تشکل های حرفه ای ذی ربط در محل اقامتگاه های بوم گردی در حال بهره برداری برگزار شود.

اعتبار گواهینامه این دوره از تاریخ صدور به مدت ۵ سال بوده و ضروری است فراگیران پس از اتمام این مدت در دوره بازآموزی کارکنان اقامتگاه بوم گردی شرکت نمایند.

شفیعی همچنین درباره اهداف برگزاری دوره آموزشی کوتاه‎مدت "مدیریت تخصصی اقامتگاه بوم گردی"گفت: هدف از برگزاری دوره مدیریت تخصصی اقامتگاه بوم گردی تربیت نیروی انسانی متخصص برای مدیریت اقامتگاه های بوم گردی بعنوان یکی از شرایط لازم برای دریافت کارت مدیریت اقامتگاه بوم گردی درجه یک، بر اساس «دستورالعمل اجرایی صدور و تمدید کارت مدیران تأسیسات گردشگری»، طراحی شده است.

وی با بیان اینکه متقاضیان دریافت کارت مدیریت برای اقامتگاه های بوم گردی درجه یک و کلیه علاقمندان به آشنایی با مدیریت اقامتگاه های بوم گردی هستند؛ یادآور شد: ارائه گواهینامه معتبر دوره مدیریت عمومی تأسیسات گردشگری و دوره کمک های اولیه، برای متقاضیان حضور در این دوره ها الزامی است.

شفیعی در تشریح جزییات دوره آموزشی کوتاه مدت "مدیریت تخصصی اقامتگاه بوم گردی" گفت: مجموع مدت دوره ۱۰۴ ساعت، شامل ۸۲ ساعت آموزش نظری و ۲۲ ساعت آموزش عملی است. ضروری است حداقل ۱۰ ساعت از آموزش های عملی دوره با همکاری تشکل حرفه ای ذی ربط در محل اقامتگاه های بوم گردی در حال بهره برداری برگزار شود.

اعتبار گواهینامه این دوره از تاریخ صدور به مدت ۵ سال بوده و ضروری است فراگیران پس از اتمام این مدت در دوره بازآموزی مدیریت تخصصی اقامتگاه بوم گردی شرکت نمایند.

موضوعاتی از جمله: "شناخت اقامتگاه بوم گردی"، "گردشگری و محیط زیست"، "مهارت های فردی و ارتباطی"، "میزبانی و پذیرایی در اقامتگاه بوم گردی"، "آشنایی با ویژگی های گردشگری منطقه"، "آشنایی مقدماتی با زبان انگلیسی" و "ایمنی، بهداشت و پیشگیری از حوادث" از جمله دروس دوره "کارکنان اقامتگاه بوم گردی" به شمار می آید و "گردشگری مسئولانه و اکوتوریسم"، "مدیریت منابع انسانی در اقامتگاه بوم گردی"، "بازاریابی و تبلیغات اقامتگاه بوم گردی"، "آشنایی با طراحی و معماری اقامتگاه بوم گردی"، "غذا و نوشیدنی های سنتی"، "آشنایی با تنوع اقلیمی و فرهنگ های بومی" و نیز قوانین و مقررات مرتبط با اقامتگاه بوم گردی" از جمله دروس دوره مدیریت تخصصی اقامتگاه بوم گردی شناخته می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1