2 ژوئیه 2020 - 17:54

گردشگری آشوراده چه بلایی سر "فوک خزری" می آورد؟

1 سپتامبر 2019 - 17:00 dsfr.ir/vl73z

گردشگری آشوراده چه بلایی سر "فوک خزری" می آورد؟
elicdn.com
فوک خزری

مسئول مرکز حفاظت فوک خزری با انتقاد از موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای طرح گردشگری آشوراده گفت: این طرح قلمرو زیستی فوک خزری را در معرض آسیب های جدی قرار می دهد که این امر بر خلاف مفاد کنوانسیون حفاظت از گونه های وحشی مهاجر است.

به دنبال موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با اجرای طرح گردشگری آشوراده، امیر صیاد شیرازی نسبت به اثرات منفی اجرای پروژه گردشگری در جزیره آشوراده استان گلستان هشدار داد و گفت: در سواحل ایران دو نقطه داریم که به عنوان قلمروهای اصلی فوک خزری شناخته می شود؛ یکی آشوراده و میانکاله و دیگری بوجاق در استان گیلان است البته سواحل میانکاله و آشوراده به دلیل نزدیکی به آب های ترکمنستان مهمترین زیستگاه فوک خزری به شمار می آید چون این بخش از سواحل ترکمنستان خالی از سکنه است و جمعیت قابل توجه فوک ها را در خود جای داده است که در سواحل میانکاله و آشوراده نیز تردد می کنند. 

وی با تاکید بر اینکه فوک خزری یک گونه ارزشمند در معرض خطر انقراض است و کشورها بر اساس کنوانسیون های بین المللی متعهد به حفاظت از این گونه و قلمرو زیستی آن هستند، تصریح کرد: فوک خزری در لیست سرخ IUCN (اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت) قرار دارد. از سوی دیگر دو سال پیش با پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران، مفادی در مورد حفاظت از فوک خزری به کنوانسیون CMS (حفاظت از گونه های وحشی مهاجر) اضافه شده است که بر مبنای آن باید کشورها در حوزه حفاظت از فوک خزری و زیستگاه های این گونه اقدامات لازم را انجام دهند. 

این فعال محیط زیست با بیان اینکه طرح گردشگری آشوراده آسیب جدی به زیستگاه فوک خزری وارد می کند، گفت: اجرای طرح گردشگری آشوراده مغایر مفاد کنوانسیون حفاظت از گونه های وحشی مهاجر است. ضمن اینکه آشوراده پناهگاه حیات وحش و تأسیس سایت های گردشگری در چنین مناطقی خلاف قوانین مصوب کشور است. چند باری در مورد خطرات ناشی از اجرای طرح گردشگری آشوراده برای قلمرو زیستی فوک خزری با مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست گفت وگو و دیدگاه های خود را در مورد آسیب های جبران ناپذیر طرح گردشگری آشوراده مطرح کرده ام. 

بر اساس توافقات انجام شده قرار شده است که در مساحتی حدود ۲۲ هکتار از آشوراده، طرح گردشگری اجرا شود که همچنان با مخالفت فعالان محیط زیست مواجه است و اخیرا حتی دستگاه قضا نیز به این موضوع ورود کرده و پرونده آن در دادستانی باز است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1