واگذاری 32 بنای تاریخی از سوی صندوق احیاء در 19 استان کشور

8 اوت 2015 - 13:50 dsfr.ir/gl4gq

32 بنای تاریخی در 19 استان کشور، به منظور مرمت و بهره برداری از سوی صندوق احیاء واگذار می شود.

به گزارش روابط عمومی صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی، به گفته محمد رضا پوینده سرپرست صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی فرهنگی، 32 بنای تاریخی از 19 استان کشور از سوی صندوق احیاء به جهت مرمت و بهره برداری به اشخاص حقیقی  و حقوقی واگذار می شود این بناها با اخذ مجوز هیئت وزیران و با هدف احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی انجام می پذیرد.

بر  اساس  این گزارش کاروانسرای گبرآباد و کاروانسرای مرنجاب در استان اصفهان، حمام سالار در استان زنجان، خانه نجفی در استان بوشهر، کاخ ناصرالدین میرزا و نصیرالدوله در استان تهران، کاروانسرای شاه عباسی دامغان، خانه تدین، خانه طاهریان، کاروانسرای ده نمک، کاروانسرای میاندشت، خانه رجبی و کاروانسرای ایوانکی در استان سمنان، مجموعه کاروانسرای حجت آباد وزیر در استان یزد، خانه امینیان و عمارت شترگلو در استان کرمان، کاروانسرای شاه عباسی لات در استان گیلان، قلعه کنجانچم و قلعه میرغلام هاشمی در استان ایلام، خانه شریف در استان خراسان جنوبی، کاروانسرای مهر و کاروانسرای زعفرانیه در استان خراسان رضوی، کاروانسرای قوام آباد در استان فارس، خانه آقاجان نسب در استان مازندران، کاروانسرای آوه و کاروانسرای دودهک در استان مرکزی، حمام قلعه و حمام محله حاجی در استان همدان، کاخ شهرستانک در استان البرز، مجموعه ماکو در استان آذربایجان غربی، خانه سوری در استان کرمانشاه و حمام تنکابنی در استان قزوین از امروز تا دو هفته آتی به مزایده گذاشته خواهد شد.

پوینده در این خصوص گفت: این 32 بنای تاریخی برای مدت متوسط 13 ساله به بخش های عمومی و خصوصی واگذار شده و مدت متوسط مرمت این بناها در حدود 13 ماه است که پس از مرمت از سوی بخش خصوصی به بهره برداری خواهد رسید. مجموع هزینه سرمایه گذاری در این بناها مبلغی در حدود 500 میلیارد ریال است که از سوی بخش خصوصی تامین و هزینه خواهد شد.

 سرپرست صندوق احیاء گفت: فرآیند واگذاری بناهای تاریخی را مورد بازنگری قرارداده و با تسهیل امور، زمینه جذب هرچه بیشتر سرمایه گذاران را فراهم کرده ایم. فرآیند واگذاری بناهای تاریخی طی ماههای آتی ادامه یافته طی سال جاری بیش از 50 بنا به بخش خصوصی واگذار خواهد شد. 

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1