کاخ اردشیر بابکان در فیروزآباد، یادگار ساسانیان

10 اوت 2019 - 09:00 dsfr.ir/ec4wp

کاخ اردشیر بابکان در فیروزآباد، یادگار ساسانیان
lastsecond.ir
کاخ اردشیر بابکان

کاخ اردشیر بابکان (پاپکان) بازمانده ی پادشاهان ساسانی است که به دست اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ی ساسانی در قرن سوم میلادی ساخته شد. کاخ اردشیر در سه کیلومتری شهرستان فیروزآباد استان فارس قرار دارد.

این کاخ مهم ترین اثر تاریخی فیروزآباد است که با مصالح لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده است. در تزئینات این کاخ از گچبری های بسیار زیبا و رنگی استفاده شده است. اردشیر بابکان این کاخ را نزدیک مدخل تنگاب در کنار چشمه ای بزرگ احداث کرد که نخستین بنای طاق دار ساسانی محسوب می شود.

کاخ دارای تالارهای تو در تو است و با گذشت سالها هنوز گچبری های بالای دیوارهای درونی آسیب ندیده اند و سالم باقی مانده اند. در سمت شرقی چهار ساختمان گنبدی شکل سترگ قرار دارد که این گنبدها به وسیله ی فیل پوش بالا رفته که به مانند قلعه ی دختر (قلعه اردشیر) است. 

قسمتی از نوک سقف گنبدها با دایره ای به قطر یک متر باز است. در ضلع شمالی بیرون از دیوار کاخ نیز چشمه ای از دل خاک می جوشد و استخری طبیعی جلوی این چشمه ایجاد شده است. نهری از کنار دیوار شرقی کاخ گذر می کند که باعث آبادانی شهر گور (فیروزآباد) و کاخ ساسانی بوده است. کمی بالاتر از کاخ، آتشدانی برای برگزاری آیین های دینی دیده می شود. وجود چهار عنصر طبیعی آب، باد، خاک و آتش برجستگی ویژه ای را به این منطقه بخشیده است.

عده ای بر این باورند که این بنا، کاخ نبوده بلکه آتشکده بوده است. دلیل باور آنها، اعتقادات مهرپرستی است که هر بنای مهمی که در کنار آب ساخته می شد، در واقع محلی برای پرستش الهه آناهیتا و همینطور مهر بوده است

بازدید از کاخ فیروزآباد تمامی ایام سال امکان پذیر است. اما به دلیل گرمای بیش از حد هوا در اواسط تابستان، بازدید از آن در این زمان پیشنهاد نمی شود. ساعت بازدید همه روزه از ساعت هشت صبح الی شش بعد از ظهر است.

آدرس: جاده شیراز به فیروزآباد، بعد از قلعه دختر فیروزآباد

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 16 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1