24 ژانویه 2020 - 21:39

گرانفروشی بلیت هواپیما ممنوع!

3 اوت 2019 - 15:00 dsfr.ir/zc1v7

گرانفروشی بلیت هواپیما ممنوع!
elmefarda.com
بلیت هواپیما

به دنبال دریافت گزارش هایی از فروش بلیت پروازهای داخلی با قیمت بالاتر از دامنه تعیین شده توسط ایرلاین ها، سخنگوی این سازمان اعلام کرد که با هرگونه تخلف برخورد می شود و مسافران می توانند با مراجعه به سایت سازمان هواپیمایی شکایت خود را مطرح کنند؛ حتی اگر سفر به اتمام رسیده باشد.

در روزهای اخیر گزارش هایی از سوی مسافران شرکت های هواپیمایی مبنی بر فروش بلیط با نرخ های بالاتر از دامنه تعیین شده دریافت می شود. در این زمینه با رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری تماس گرفتیم که او بر رعایت دامنه قیمت ها توسط شرکت های هواپیمایی تاکید کرد و هشدار داد که با هرگونه تخلف در این زمینه برخورد می شود.

اگرچه نرخ بلیت پروازها برای شرکت های هواپیمایی تکلیفی نیست؛ اما از سال گذشته، ایرلاین ها با راهبری انجمن شرکت های هواپیمایی، کف و سقفی تعیین و به سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کردند و همه ایرلاین ها ملزم به رعایت آن شدند. جدول این نرخ ها در سایت انجمن شرکت های هواپیمایی قابل دسترسی است. مسافران می توانند آن را مشاهده و با نرخ بلیت خود مقایسه کنند.

آذرماه ۱۳۹۴ بود که آزادسازی نرخ بلیت هواپیما آغاز شد. به دنبال این اتفاق در روزهایی از سال که تعداد مسافران افزایش می یافت شاهد بالا رفتن بیش از حد نرخ بلیت ها بودیم. به همین دلیل از آذرماه ۱۳۹۷ مقرر شد تا کف و سقفی برای نرخ بلیت تعیین شود که ایرلاین ها موظف به رعایت آن هستند. نرخ ها در تیرماه ۱۳۹۸ مجددا به روز شده است. با این حال بعضا مواردی از سوی مسافران مبنی بر خرید بلیت با قیمت بالاتر از سقف تعیین شده دریافت می شود.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در این زمینه گفت: سازمان هواپیمایی با توجه به نظارت عالیه خود به شرکت های هواپیمایی تاکید کرده تا بر نحوه توزیع بلیت های خود نظارت کافی داشته باشند. از سوی از مسافران می خواهیم تا بلیت خود را از مراکز معتبر خریداری کنند. دفاتر خدمات مسافرت هوایی دارای مجوز بند «الف» از سازمان هواپیمایی کشوری و مراکز فروش الکترونیک، دارای مجوز از سازمان هواپیمایی هستند که لیست آنها از طریق سایت سازمان هواپیمایی کشوری در دسترس عموم قرار دارد.

دفاتری هم که مجوز بند «ب» از سازمان میراث و گردشگری دارند می توانند بلیط هواپیما را در قالب بسته سفر ارایه دهند. طبیعی است که هرگونه فروش بلیط از طرق دیگر، قانونی نیست. البته ایرلاین ها از سقف تعیین شده تخطی نمی کنند اما ممکن است گرانفروشی توسط واسطه ها انجام شود.

در روزهای غیر پیک، معمولا نرخ ها به کف قیمت نزدیک است. به همین دلیل در موارد پیک که بلیت ها به سقف قیمت دامنه مورد نظر می رسد این شبهه ایجاد می شود که گران شده است؛ در صورتی که این طور نیست. استدلال شرکت های هواپیمایی برای تعیین نرخ بلیت بر مبنای هزینه های تمام شده یک ساعت صندلی پرواز محاسبه شده که این استدلال را سازمان هواپیمایی کشوری پذیرفته است.

به گفته جعفرزاده، نظارت بر نرخ بلیت، مستمر است. شهروندان می توانند هرگونه دریافت احتمالی وجه اضافی، خارج از دامنه قیمتی را از طریق سایت سازمان هواپیمایی کشوری به آدرس www.cao.ir قسمت سامانه حقوق مسافر، مطرح کنند که در اسرع وقت پیگیری و نتیجه اعلام می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1