9 دسامبر 2019 - 13:10

حریم کلیسای سرکیس مقدس هم نقض شد!

30 ژوئیه 2019 - 11:00 dsfr.ir/tk0ao

حریم کلیسای سرکیس مقدس هم نقض شد!
mehrnews.com
کلیسای سرکیس مقدس

حریم اثر تاریخی کلیسای سرکیس مقدس به عنوان بزرگترین کلیسای تهران و مقر شورای خلیفه گری ارامنه توسط مالک بخش خصوصی و با ساخت و سازی که منظر آن را از بین برده، نقض شد.

مجوز ساخت و ساز در حریم این اثر ملی ثبت شده را اداره کل میراث فرهنگی استان تهران صادر کرده است. با این وجود پس از ساخت این بنا، حالا اداره کل میراث فرهنگی استان مدعی شده باید کمتر از حد مجاز باشد.

این ساختمان قرار است ۶ طبقه باشد که چهار طبقه از آن روی زمین است. کاربری آن را هم کارفرما روی تابلوی ساختمان تجاری، مسکونی و صنایع دستی اعلام کرده است. ساخت و ساز در این بنا که از اول آذر ماه شروع شده قرار است تا پایان سال ۹۸ ادامه داشته باشد.

محسن شیخ الاسلامی معاون میراث فرهنگی استان تهران از پاسخگویی در این باره امتناع کرد. شنیده ها حاکی از آن است که وی استعفای خود را از این سمت نیز ارائه کرده است. پیش از این موضوع نقض حریم آثار تاریخی دیگر تهران مانند ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان مطرح بود.

کلیسای سرکیس مقدس در خیابان کریمخان زند، ابتدای خیابان نجات الهی با هزینه شخصی فردی خیر از ارمنی های ایران به نام «مارکار سرکیسیان» در سال ۱۳۴۹ بنا شد و مقر خلیفه گری ارامنه تهران از کلیسای مریم مقدس به این محل انتقال یافت. این اثر در سال ۸۱ به عنوان اثر ملی ثبت شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1