10 ژوئن 2024 - 03:54
در پایان سفر یک روزه به آذربایجان شرقی؛

سلطانی فر از خانه تاریخی نعمت زاده تبریز بازدید کرد

8 اوت 2015 - 10:00 dsfr.ir/wc7cm

مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفر یک روزه خود به آذربایجان شرقی از خانه تاریخی نعمت زاده تبریز که مورد مرمت قرار گرفته بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی؛ مسعود سلطانی فر در بازدید از این خانه تاریخی که مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته با اعلام رضایت از بازسازی، مرمت و نیز تغییر کاربری اصولی این خانه تاریخی گفت: تملک این خانه، مرمت و بازیابی آن اقدام بسیار مهم و شایان توجهی است، امیدواریم با اجرایی شدن این طرح ها گام مثبتی در راستای حفظ و نگهداری از خانه های تاریخی برداشته شود. این خانه تاریخی باید در استان نمونه ای باشد برای جذب و جلب سرمایه گذار تا دیگر خانه های تاریخی استان نیز مورد رسیدگی قرار گیرند.

گفتنی است، این خانه تاریخی که قدمت آن به دوره پهلوی اول باز می گردد در سال 91 توسط اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی خریداری شد که در مجموع برای خرید و مرمت این خانه 1 میلیارد تومان هزینه شده است.

همچنین، خانه تاریخی نعمت زاده تبریز جزو نخستین خانه های تاریخی تبریز است که میراث فرهنگی آذربایجان شرقی قصد دارد آن را به عنوان هتل بوتیک (اقامتگاه تاریخی) برای جذب گردشگر بیشتر به استان تغییر کاربری دهد. این اقدام به نوعی سرآغازی برای ساماندهی دیگر خانه های تاریخی استان است تا به این شکل خانه های تاریخی آذربایجان شرقی حفظ و حفاظت شوند.

خاطرنشان می کند، در تبریز بیش از 400 باب خانه تاریخی وجود دارد که از این میان در حدود 100 خانه در فهرست آثار ملی قرار گرفته اند.

یادآور می شود، پس از افتتاح جشنواره کباب بناب، بازدید از این خانه تاریخی آخرین برنامه سفر یک روزه سلطانی فر به آذربایجان شرقی بود و پس از این بازدید وی عازم تهران شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1