15 اکتبر 2019 - 13:13

زلزله به تاریخ مسجد سلیمان آسیبی نزد

9 ژوئیه 2019 - 09:00 dsfr.ir/2n2mb

زلزله به تاریخ مسجد سلیمان آسیبی نزد
masjedsoleyman.ir
جاذبه های تاریخی مسجد سلیمان

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان اعلام کرد: بر اساس بازدیدهای میدانی تاکنون هیچ گزارشی از آسیب به موزه ها، اشیاء و بناهای تاریخی مسجد سلیمان بعد از زلزله به این اداره کل اعلام نشده است.

احمدرضا حسینی، با بیان این که پس از زلزله پیش از ظهر دوشنبه ۱۷ تیر، کارشناسان میراث اداره کل مسجد سلیمان در حال پایش آثار هستند، تاکید کرد: برنامه ریزی می شود تا در صورت نیاز و اگر بحران ادامه دار بود آثار منقول در موزه ها و محوطه های تاریخی جمع آوری شود و تمهیدات مورد نیاز برای آثار غیر منقول نیز انجام شود.

در حال حاضر نیروی یگان حفاظت و مسئولان میراث فرهنگی مسجد سلیمان در حالت آماده باش هستند و سایت ها و محوطه های که در اختیار میراث فرهنگی قرار دارد را به صورت دوره ای پایش می کنند.

به گفته وی تا آخرین لحظه برطرف شدن بحران در مسجد سلیمان موارد امنیتی رعایت می شود.

او با بیان این که در حال حاضر محوطه یا اثری که در وضعیت اضطراری قرار داشته باشند در مسجد سلیمان وجود ندارد، تاکید کرد: آثار تاریخی در مسجد سلیمان وسعت زیادی دارند به همین دلیل، هنوز پایش ها به صورت کامل انجام نشده اند.

شهرام امید، مدیر موزه نفت مسجد سلیمان نیز اعلام کرد: براساس بررسی ها که تاکنون انجام شده در دیوار، کف محوطه و هر چه به سازه کالبدی بنای موزه مربوط است با آسیبی مواجه نشده ایم، حتی ریختگی در دیوارها نبوده است اما هنوز و تأسیسات اصلی موزه امکان بررسی کامل نداشته اند.

او با بیان این که هرچند هنوز خطر آسیب در این سازه دیده نشده است، گفت: حتی هیچ ویترینی نیز در موزه شکسته نشده است.

براساس اعلام ستاد بحران فضاهای تاریخی و موزه ای تا زمانی که بحران برطرف شود تعطیل شدند، چون نمی توانیم مردم را به فضاهای سربسته وارد کنیم اما در موقع اضطراری با توجه به امنیت بالای ساختمان موزه و در صورت دستور ستاد بحران اجازه تجمع مردم در حیاط موزه امکان پذیر خواهد بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
16 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1