22 فوریه 2024 - 12:14

سگ های اهلی رها در طبیعت، خطر جدی حیات وحش

2 ژوئیه 2019 - 11:00 dsfr.ir/7l5a7

سگ های اهلی

دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان معتقد است سگ های اهلی که آزادانه در طبیعت و زیستگاه حیات وحش می چرخند باید معدوم شوند، چرا که حضور آنها در طبیعت، یکی از عوامل تهدید جدی حیات وحش است.

اخیراً بخشی از صحبت های ایمان معماریان دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان در فضای مجازی پخش شد مبنی بر اینکه سگ های ولگرد باید کشته شوند؛ وی روز دوشنبه در این باره توضیح داد که منظورش سگ های آزاد و ولگرد نبود بلکه درباره سگ های اهلی آزاد در زیستگاه های طبیعی صحبت می کرد.

موضوع این ویدئو درباره سگ های آزاد و ولگرد نبود بلکه درباره سگ های اهلی آزاد در زیستگاه های طبیعی بود، یعنی جایی که زیستگاه طبیعی حیات وحش است و حیوانات وحشی در آن زندگی می کنند این سگ ها وارد می شوند و می توانند به آنها آسیب بزنند.

ما انسان ها طی چند هزار سال بر اساس نیازهای خود، گروه هایی از حیوانات مانند گاو، گوسفند، اسب، سگ و گربه را اهلی سازی و با انتخاب های مصنوعی آنها را به دلخواه خود تربیت کردیم و در واقع این حیوانات را بر اساس نیازهای خود از جمله گوشت، پشم، شیر، حفاظت یا همراهی از حیوانات حیات وحش جدا و به اصطلاح اهلی کردیم.

دامپزشک ارشد باغ وحش ارم گفت: حال این موجودات تغییر یافته برای مقاصد انسان، به دلایل مختلف به طبیعت راه پیدا کردند؛ طبیعتی که جایگاه و زیستگاه اصلی حیات وحش است، از گاو و گوسفند تا سگ و گربه وقتی به طبیعت راه پیدا می کنند می توانند آسیب های جدی به حیات وحش وارد کنند، سگ ها در حالت گروهی می توانند خیلی خوب انواع حیوانات مختلف از جمله قوچ و میش وحشی، آهو، گوزن و یوزپلنگ که بیشترین آمار تلفات آنها در سال های اخیر توسط سگ ها بوده را از بین ببرند، به صورت غیر مستقیم بیماری های خاصی را انتقال دهند و زیستگاه را ناامن کنند.

همچنین می توانند با هیبرید شدن یا اختلاط با گونه های سگ های دیگر خطرات جدی تری هم برای حیات وحش و هم انسان ها ایجاد کنند، در تمام دنیا کاملاً به صورت علمی مشخص است که جای حیوانات اهلی در طبیعت و حیات وحش نیست بلکه جای آنها نزد انسان هایی است که آنها را به این مقصود تغییر شکل داده اند، زیرا آنها در طبیعت آسیب رسان هستند.

معماریان گفت: حالا بحث این است که راهکار آن در طبیعت چیست، سگ های آزاد که در طبیعت هستند امکان گرفتن آنها وجود ندارد حتی اگر امکانش هم وجود داشته باشد هیچ وقت امکان نگهداری از آنها وجود ندارد یعنی برای چند میلیون سگ نمی شود جایگاهی برای نگهداری درست کرد.

وی در واکنش به نظرات برخی افراد که بحث عقیم سازی سگ ها را مطرح می کنند، اظهار داشت: مخاطرات سگ های عقیم با سگ های غیر عقیم متفاوت نیست، سگ های عقیم تا زمانی که زنده هستند حیات وحش را شکار می کنند و بیماری را انتقال می دهند، راهکار در تمام دنیا و کشورهای پیشرفته برای سگ هایی که آزادانه و بدون هیچ محدودیتی در زیستگاه های طبیعی حیات وحش هستند، به اصطلاح راحت کردن یا کشتن آنها است، در تمام کشورهای پیشرفته دنیا که موفق به کنترل جمعیت این نوع سگ ها شدند همین کار را انجام دادند و در این زمینه مقالات علمی زیادی وجود دارد.

حال برای جلوگیری از افزایش دوباره تعداد این سگ ها نیازمند مدیریت پسماندهای خود هستیم؛ یعنی زباله ها را باید درست مدیریت کنیم تا غذا رسانی به آنها انجام نشود چون روند تولید مثلی سگ ها را به شدت افزایش می دهد، همچنین گله داران و افرادی را که سگ نگه می دارند توجیه و مدیریت کنیم که اولاً این سگ ها نباید آزادانه در زیستگاه های طبیعی باشند و نباید آزادانه تولید مثل کنند، اگر هستند پس از عقیم سازی، دوباره از آنها نگهداری کنند، نباید بدون مدیریت اجازه تولید مثل داشته باشند و بعد توله هایشان را رها کنند چون پایه اصلی به وجود آمدن این سگ ها در طبیعت از این موارد می آید. اینها کارهای پایه ای است که باید انجام شود.

وی درباره حضور گُرگاس ها (نژاد دورگه سگ و گرگ) در طبیعت نیز گفت: گُرگاس ها از جفت گیری سگ و گرگ ایجاد می شوند و بسیار خطرناک هستند، آنها هم ژن گرگ ها را از بین می برند و هم بسیار راحت به جوامع انسانی نزدیک می شوند، تعداد حمله های آنها به انسان ها بسیار زیاد است، علت آن ژن سگی است که دارند و بسیار هم برای ژن گرگ خطرناک هستند، در ضمن گرگاس ها با تداخل ژنتیکی که ایجاد کردند به شدت به حیات وحش آسیب می زنند، بسیاری مواقع آن آسیب هایی که در تعارض با انسان ایجاد میکنند به پای گرگ نوشته می شود و در نهایت گرگ ها توسط انسان ها کشته می شوند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1