20 اکتبر 2019 - 22:36

آمادگی ایران و تاجیکستان برای توسعه همکاری های گردشگری

30 ژوئن 2019 - 15:00 dsfr.ir/mo7pr

آمادگی ایران و تاجیکستان برای توسعه همکاری های گردشگری
wagontir.ir
تاجیکستان

تاجیکستان و ایران برای افزایش رفت و آمد و توسعه همکاری های گردشگری، مذاکره و اعلام آمادگی کردند.

در سال ۱۳۹۶ جمعیتی بالغ بر ۴۹۹۳ نفر از تاجیکستان به ایران سفر کردند که در سال ۹۷ این تعداد ۹ درصد کاهش یافت و به عدد ۴۰۸۵ نفر رسید.

همچنین در سال ۹۶ از ایران ۶۲۶۱ نفر به تاجیکستان سفر کرده بودند که در سال ،۹۷ سفر ایرانی ها به این کشور ۱۴ درصد افت کرد و آمار مسافران ایرانی در تاجیکستان به ۴۸۵۳ نفر رسید. کاهش سفر اتباع دو کشور، تاجیکستان را بر آن داشت تا به مذاکره با ایران بنشیند.

ولی تیموری، معاون گردشگری کشور از علاقه مندی تاجیک ها برای افزایش رفت و آمدهای گردشگری سخن گفت و افزود: مذاکراتی با معاون گردشگری تاجیکستان برای توسعه همکاری ها با توجه به اشتراکات فرهنگی دو کشور صورت گرفته است. تاجیکستان بسیار علاقمند است رفت و آمد گردشگران دو کشور بیشتر شود.

معاون گردشگری با وجود آن که معتقد است در آینده تبادلات گردشگری دو کشور افزایش خواهد یافت، ناهمخوانی «خط نوشتاری» ایران و تاجیکستان را مشکل عمده ای در سرعت به نتیجه رسیدن تعاملات دانست و افزود: درست است که زبان دو کشور فارسی است اما خط نوشتاری آن ها با فارسی ما فرق دارد، برای همین اقلام تبلیغاتی موجود در تاجیکستان قابل استفاده نیست و لازم است محصولات تبلیغاتی تازه ای با خط نوشتاری تاجیک ها داشته باشیم.

تاجیکستان جزو بازارهای در اولویت نخست گردشگری نبوده و هدف اصلی ایران برای جذب گردشگر نیست، برای همین این نگرانی وجود دارد با ایجاد تسهیلاتی در صدور ویزا مثل لغو و یا حتی کاهش هزینه آن، خروجی از ایران به سمت کشور مقابل بیشتر شود؛ بنابراین در مذاکره با مقام گردشگری تاجیکستان تاکید شد که در گام نخست به معرفی ایران و برگزاری تورهای آشناسازی برای رسانه ها و فعالان گردشگری این کشور بپردازیم. از هیات گردشگری این کشور که علاقمند به توسعه روابط گردشگری بود، نیز دعوت شد به ایران سفری داشته باشند که از آن استقبال شد.

طرف تاجیکی علاقمند بود از تجربه ایران در گردشگری و به ویژه آموزش بهره ببرد که برای همکاری در این بخش مذاکراتی صورت گرفت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1