16 اکتبر 2019 - 23:28

الواح هخامنشی منتظر ویزای ایران

26 ژوئن 2019 - 13:00 dsfr.ir/2y2eu

الواح هخامنشی منتظر ویزای ایران
hamshahrionline.ir
الواح هخامنشی

مدیر کل حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می گوید: قرار است بخش اول الواح هخامنشی بعد از ارسال ویزای کارمند شیکاگو به آمریکا، به ایران بازگردانده شود.

با وجود آن همه برنامه ریزی و حرف و حدیثی که پشت الواح هخامنشی بود، دوشنبه ۳۰ اردیبهشت محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری - در نشست خبری اش با خبرنگاران اعلام کرد که «اوفک» تا کنون فقط مجوز ۱۷۸۰ لوح هخامنشی را داده تا به ایران مسترد شود. با این اعلام، علاوه بر اعتراض رسمی معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، وکلای سازمان و وزارت امور خارجه نیز پیگیر علت صدور این مجوز با این تعداد اثر هستند.

اما اکنون ابراهیم شقاقی - مدیرکل حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری میگوید: بحث ما این بود که دانشگاه شیکاگو همه الواح را کجا تحویل دهد، اما آنها از همان ابتدا قصد داشتند الواح را قسمت به قسمت تحویل دهند، شاید برداشت ها از صحبت های معاون میراث فرهنگی اشتباه بوده است.

وی با تاکید بر اینکه نهایتا آنچه که اکنون اتفاق افتاده، این است که باید یک بخش از الواح را همراه با یکی از کارمندان شیکاگو بفرستند، بیان می کند: در حال هماهنگی مباحث مربوط به ویزا با وزارت امور خارجه هستیم تا این اتفاق رخ دهد، در نامه ای به وزارت امور خارجه، اعلام کردیم که آن طرف (دانشگاه شیکاگو و فرد همراه با الواح) آماده است ویزا باید برای او فرستاده شود تا الواح به ایران بیاید، بنابراین زمانی که ویزا آماده و به مقصد فرستاده شود، بخش نخست الواح به ایران مسترد می شود.

طالبیان در آن نشست خبری اعلام کرده بود «به گفته ی دکتر عبدالمجید ارفعی،۱۲ تا ۱۳ هزار لوح کامل و قطعات کوچک از الواح بر اساس رای دادگاه عالی آمریکا باید به کشور برگردانده شوند، اما اکنون اگر اعتراض های اولیه جواب ندهد، میراث فرهنگی شکایت های قانونی خود را تا آخرین لحظه انجام خواهد داد. به طرف امریکایی اعلام کرده ایم تا در صورتی که ارسال الواح هخامنشی از ابتدا و براساس نامه ای از سوی دانشگاه شیکاگو به صورت مجموعه ای باید به ایران انجام می شد، آن نامه را در اختیار ما قرار دهند.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1