20 اکتبر 2019 - 22:14

سهم هر توریست در بودجه بازاریابی

24 ژوئن 2019 - 13:00 dsfr.ir/2i3bf

سهم هر توریست در بودجه بازاریابی
magazine.com
جذب گردشگر خارجی

برای بازاریابی و جذب هر یک گردشگر از ۸/ ۷میلیون گردشگر خارجی که در سال ۹۷ وارد ایران شده اند، تنها ۳هزار و ۸۴۰ تومان در نظر گرفته شده بود.

در حالی که قرار بود ۲۶۵ میلیارد ریال برای برگزاری و شرکت در نمایشگاه ها، جشنواره ها و رویدادهای تخصصی مرتبط ، ۳۷۵ میلیارد ریال هزینه تبلیغات رسانه ای و محیطی داخلی و خارجی ، ۱۴۷میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای تهیه و توزیع اقلام تبلیغاتی و ۲۵ میلیارد ریال کمک به فعالان غیردولتی گردشگری در جذب گردشگران بودجه در سال ۹۷ برای جذب گردشگر ورودی به کشور در نظر گرفته شود اما مدیر دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرده که برای این منظور در سال گذشته تنها ۳۰ میلیارد تومان مصوب شد؛ رقمی که البته هنوز کاملا تخصیص پیدا نکرده است. این به آن معنا است که برای بازاریابی و جذب هر یک گردشگر از ۸/ ۷میلیون گردشگر خارجی که در سال ۹۷ وارد ایران شده اند، تنها ۳هزار و ۸۴۰ تومان در نظر گرفته شده بود.

سهم هر توریست در بودجه بازاریابی
تبدیل این رقم به دلار شاید شدت موضوع را به شکلی دیگر نشان دهد. ۳۰میلیارد تومان براساس نرخ دلار آزاد (۱۳هزار تومان) رقمی معادل ۲میلیون و ۳۰۷هزار و ۶۹۲ دلار خواهد بود و این یعنی برای بازاریابی هر گردشگر ورودی به کشور حدود ۳۰ سنت در نظر گرفته شده!

در شرایطی که فشارهای رسانه ای سنگینی علیه ایران وجود دارد و بسیاری از فعالان گردشگری معتقدند بدون برنامه ریزی و سرمایه گذاری مناسب برای بازاریابی و تبلیغات نمی توان انتظار درآمدهای شگفت انگیز از گردشگری کشور داشت، انتشار این ارقام ناچیز سوالات مهمی را در خصوص سیاست واقعی دولت در مورد توسعه گردشگری ایجاد می کند.

در همین حال، محمد ابراهیم لاریجانی، مدیر دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری در این خصوص اعلام کرده که گزارشی درباره مقایسه بودجه دولتی تبلیغات و بازاریابی کشورها در بخش گردشگری و سهم آن از کل بودجه تبلیغات در این دفتر تهیه شده؛ گزارشی که علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی را درخصوص وضعیت بودجه تبلیغات ایران به اعتراض واداشته است.

لاریجانی همچنین یادآوری کرده که نسخه ای از این گزارش به خواست مونسان برای رئیس جمهوری نیز فرستاده شده است. او همچنین خاطرنشان کرده که دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال ۹۶ نیز گزارشی را به منظور متقاعد کردن مجلس و سازمان برنامه و بودجه برای افزایش رقم بودجه بازاریابی و تبلیغات تهیه کرده بود؛ گزارشی که پیشنهاد می کرد با توجه به شرایط اقتصادی کشور، در گام نخست باید رقم ۱۳ دلار به عنوان معیار عمل برای هزینه سرانه بازاریابی و تبلیغات بین المللی گردشگری ایران در نظر گرفته شود که با فرض هدف گذاری جذب ۵/ ۶ میلیون گردشگر خارجی در سال ۱۳۹۷ باید حداقل مبلغی در حدود ۵/ ۸۴ میلیون دلار بودجه به این امر اختصاص داده می شد؛ براساس گزارش مذکور، پایین ترین هزینه سرانه بازاریابی و تبلیغات بین المللی گردشگری در میان کشورهای خواهان موفقیت ۸ دلار و بالاترین آن ۴۰ دلار برای هر گردشگر ورودی است.

دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آن گزارش اعلام کرده بود که طبق بودجه مصوب این سازمان در سال ۹۶، سرانه جذب هر گردشگر خارجی رقمی در حدود ۴۰ سنت بوده است. با وجود این به نظر می رسد دستگاه های تصمیم گیرنده درباره ضرورت افزایش بودجه تبلیغات متقاعد نشده اند. شواهد نشان می دهد دولت در سیاست خود در امر گردشگری، یک بام و دو هوا عمل می کند؛ درحالی که تمایل به جذب گردشگر و درآمدزایی از این بخش دارد در عمل هیچ اقدامی برای این هدف نمی کند. کارشناسان و فعالان گردشگری بر این باورند مادامی که حرف های مسئولان رنگ عمل به خود نبیند، توریسم نیز در کشور رنگ توسعه نخواهد دید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1