کاوش تپه مربوط به عصر آهن در قم آغاز شد

5 اوت 2015 - 18:30 dsfr.ir/zp4vu

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم از آغاز کاوش تپه صرم مربوط به عصر آهن در بخش کهک میان روستاهای صرم و خورآباد خبر داد.

عمار کاوسی با اشاره به اینکه ششمین فصل از کاوش های تپه تاریخی صرم آغاز شده است، گفت: اولین کاوش مربوط به سال 1380 است و تا کنون چندین دوره کاوش جهت تکمیل اطلاعات در خصوص شیوه های تدفین، گونه های مختلف گورها، ارتباط و تداوم سنت های عصر آهن و شناخت اعتقادات مردم دوره عصر صورت گرفته است و در حال حاضر ادامه دارد.

وی افزود: تپه صرم دارای گورستانی از عصر آهن با سفال های خاکستری رنگ و اشیاء مفرغی و گاه آهنی است و این عصر به دوره زمانی اطلاق می شود که بشر آهن را کشف کرد و از آن استقاده کرد که از لحاظ باستان شناسی و گاه نگاری همزمان با ورود اقوام آریایی به فلات ایران است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم ادامه داد: این اقوام آریایی آداب و سنتی جدید و مختلف از آداب محلی به همراه خود می آورند که از جمله این اختلافات در گورستان های این دوره مشهود است که خارج از مناطق مسکونی قرار داشته است.

وی با اشاره به تدفین های متعدد در گورستان صرم اظهار داشت: در این گورستان تدفین های متعددی به دست آمده است که طبق سنت زمان خویش و بنا به اعتقاد زندگی پس از مرگ، اشیا و هدایایی را به همراه فرد متوفی قرار می دادند. این هدایا و میزان آن تا حدودی به وضعیت اقتصادی و جنسیت فرد متوفی بر می شود که کاوش ها به جمع آوری اطلاعات مختلف از نوع وضعیت اجتماعی و باورهای این دوران کمک شایانی می کند.

وی با بیان اینکه تپه صرم می تواند یکی از سایت موزه های مهم و جذاب منطقه مرکزی ایران شود، گفت: این گورستان در صورت تخصیص اعتبار با توجه به قرارگیری آن در نواحی ییلاقی و گردشگری استان می تواند جزو جاذبه های تاریخی و گردشگری مورد توجه گردشگران و تاریخ دوستان قرار گیرد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم افزود: تپه تاریخی صرم در سال 1378 با شماره ثبت 2344 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده که در حال حاضر یگان پاسداران اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم از این تپه باستانی محافظت می کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1