زمان اجرای سفر قسطی اعلام شد

4 فوریه 2019 - 16:00 dsfr.ir/tt349

زمان اجرای سفر قسطی اعلام شد
payment24.ir
سفر ارزان

معاون گردشگری با این توضیح که طرح سفر ارزان همان سفر اقساطی است که با هدف آسان سازی مسافرت در داخل کشور قرار است اجرا شود، گفت: این طرح پس از تعطیلات نوروز ۹۸، رسماً اجرا می شود.

ولی تیموری با بیان این که بسته های سفر قسطی در حال آماده سازی است، گفت: سیاست توسعه گردشگری، توزیع سفر در کشور است. آسیب شناسی ها نیز نشان می دهد یکی از عوامل توزیع نادرست سفر، اجرای برنامه های شخصی و انفرادی است، برای همین سایر سیاست گذاری ها در جلوگیری از ازدحام جمعیت در یک مسیر و منطقه مشخص، نمی تواند چندان اثرگذار باشد.

او درباره نحوه اجرای این طرح که مسؤلیت آن به آژانس های مسافرتی واگذار شده است، توضیح داد: در توافقی که با تشکل صنفی آژانس های مسافرتی صورت گرفته قرار است آن ها بسته های سفر را تهیه کنند و از طرف بانک نیز برای ارائه خدمات سفر به صورت اقساط، حمایت شوند. مردم برای سفر به مقصد دلخواه خود هزینه ای را به صورت پیش پرداخت بدهند و مابقی هزینه سفر را هم تقسیط کنند.

این مقام مسؤول در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یادآور شد: این بسته های سفر که همچنان درحال طراحی است به مناطقی انجام می شود که چندان مقصد سفر نیست. علاوه بر این سعی شده با کیفیت ترین خدمات برای این بسته ها در نظر گرفته شود. این میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم موظف بود با بانک ها رایزنی و توافق کند تا تسهیلاتی را در اختیار آژانس ها و دیگر تأسیسات گردشگری قرار دهند. دو بانک برای این طرح انتخاب شد. با صدا و سیما هم مذاکره شده است که به محض آغاز اجرای طرح، تبلیغ سفرهای آن را رایگان پخش کند.

در طرح های قبلی این تسهیلات مستقیم در اختیار مردم قرار می گرفت که هم فرایند سختی داشت و هم اجرای آن را در ادامه با پیچیدگی هایی روبرو می کرد، اما اکنون آن رویکرد اصلاح شده است.

هدف اصلی ما تنوع بخشی به بسته های سفر، توزیع آن در نقاط مختلف ایران و درگیر کردن تأسیسات گردشگری و حفظ و تداوم اشتغال در این بخش ها است. در این طرح ما سراغ مقاصد کمتر شناخته شده رفته ایم، نقاطی که حتی در تعطیلات بلندی مثل نوروز کمتر مورد توجه قرار می گیرند. می خواهیم بسته های متنوعی را برای سفر آماده کنیم تا همه اقشار از آن استفاده کنند.

معاون گردشگری درباره این که ارزان سازی سفر، شائبه ای را در سطح کیفیت خدمات ایجاد می کند، گفت: اجازه بدهید اصل طرح آغاز شود بعد درباره کیفیت آن صحبت کنیم. پرداختن به این موضوع در این مرحله مکانیزمی برای انحراف از ادامه و اجرای کار است.

او درباره اینکه از توضیحات برمی آید این طرح مشابه سفرهای قسطی است که همین حالا برخی آژانس های مسافرتی اجرا می کنند و نمونه خاص و متفاوتی در قیاس با سایر طرح ها نیست و مشخص نیست اجرای تقسیط آن چقدر به کاهش هزینه منجر خواهد شد، گفت: به هر حال گروهی هستند که در هر صورتی برای سفر برنامه ریزی می کنند اما در انتخاب مقصد مشکل دارند و عادت کرده اند فقط یک مسیر را بروند که جمعیت آن ها هم کم نیست.

از طرفی با توجه به شرایط ارز، امسال افراد زیادی از سفر خارجی به داخلی روی می آورند، در واقع ما این گروها را هدف قرار داده ایم، افرادی که سفر می روند ولی نمی دانند کجا باید بروند. بنابراین سفر را با در نظر گرفتن تسهیلاتی خاص برای این گروه ها آسان می کنیم.

سفرهای داخلی اصولاً بی حساب و کتاب انجام می شود و آسیب اجتماعی زیادی دارد. در نوروز نیز به عنوان یک بحران با آن برخورد می شود، به گونه ای که از استاندار تا شهردار همه را درگیر می کنند. گاهی هم اعمال برخی محدودیت ها در مناطقی خاص، سفر را به کام مسافر تلخ می کند. با توجه به چنین وضعیتی قصد داریم با آسان کردن سفر تا حدی از این فضا خارج شویم تا علاوه بر این که سفر هدفمند و متنوع می شود، از ظرفیت خالی تأسیسات گردشگری نیز بهره گرفته شود.

شرایط اقتصادی کنونی طوری است که اگر همین سفرها، که بسته آن ها در حال آماده سازی است انفرادی انجام شود، هزینه سنگینی را تحمیل خواهد کرد.

سفر ارزان از حدود دو هفته پیش بر سر زبان افتاد، وقتی ولی تیموری در یک گفت وگوی رادیویی از تهیه آن خبر داد و سربسته درباره آن توضیح داد: پکیج های سفر ارزان آماده شده که پیش پرداختی برای سفر در نظر گرفته شده و مابقی هزینه ها نیز در قالب اقساط پرداخت می شود. او بعداً در یک مصاحبه مطبوعاتی بیشتر توضیح داد که این سفرها قرار است به صورت اقساطی اجرا شود.

حرمت الله رفیعی، رئیس هیات مدیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران که یک طرف قضیه این طرح است، نیز نتیجه رسیدن طرح سفر قسطی را به پای کار آمدن شرکت های هواپیمایی و هتل ها منوط دانسته است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1