ژئوتوریسم در سرخس رونق می گیرد

3 فوریه 2019 - 08:00 dsfr.ir/1r1so

ژئوتوریسم در سرخس رونق می گیرد
citypedia.ir
تالاب بزنگان

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرخس گفت: رونق گردشگری طبیعی شهرستان را دستور کار جدی قرار گرفته است.

مجید حسینی شنبه ۱۳ بهمن ماه با بیان این مطلب افزود: ظرفیتهای ژئوتوریسم سرخس بر اساس مکان های ژئومورفولوژیکی منطقه را شامل غارهای مزداوند - کرکس و بزنگان - تالاب بزنگان - جنگلهای پسته وحشی شورلق و خواجه – منطقه چشمه سرآسیاب و منطقه آق دربند است.

بسیاری از این مناطق بکر، دست نخورده و دارای ویژگیهای خاص است که جذابیتهای ویژه را پدید آورده اند. تالاب بزنگان علاوه بر تاثیر گذاری در اقلیم و کشاورزی منطقه از نظر پرنده نگاری بسیاری مهم بوده و می تواند سایت پرنده نگاری استان باشد. 

مناطق دیگر سرخس نیز ویژگیهای منحصر بفرد خود را دارند و در صورت تامین زیرساختها بخصوص از نظر راه دسترسی هریک می توانند بعنوان مناطق ژئوتوریسم بخصوص در شرق استان جذب حداکثری گردشگر داخلی و خارجی را داشته باشند.

در منطقه آق دربند وجود معادن متعدد و آبشارهای دائمی و فصلی و مناظر بکر کوهستانی پتانسیل ویژه گردشگری طبیعی را در این منطقه بوجود آورده است.

منطقه آق دربند سرخس به مرکزیت روستای آق دربند در جنوب شهر سرخس و حاشیه کشف رود از توابع دهستان مرزداران و در بخش مرزداران شهرستان سرخس در فاصله تقریبی 130 کیلومتری سرخس و 140 کیلومتری مشهد قرار دارد. این منطقه بدلیل وجود معادن فراوان ذغال سنگ اهمیت دارد.برخورداری از مناطق کوهستانی بکر و آبشارهای متعدد، همچنین دشت گسترده شقایق در فصل بهار و وجود تعداد زیادی معادن فعال و متروکه ذغال سنگ ظرفیت لازم را از نظر ژئوتوریسم بر اساس مکان های ژئومورفولوژیکی منطقه فراهم ساخته است.

مدیر میراث فرهنگی سرخس توسعه گردشگری ژئوتوریسم در این منطقه را در دستور کار اداره میراث فرهنگی سرخس اعلام و هم افزایی نهادهای مختلف برای ایجاد تأسیسات زیربنایی گردشگری و تامین راه دسترسی مناسب را خواستار شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1