ویزیتورها جای گردشگران را می گیرند؟

2 فوریه 2019 - 14:00 dsfr.ir/kj3vd

ویزیتورها جای گردشگران را می گیرند؟
iranmarcopolo.com
خدمات مسافرتی

رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران خبر داد: با افزایش هزینه سفر در ایران و کاهش متقاضیان این بخش، گرایش به گردش های یک روزه بیشتر شد.

امیر پویان رفیعی شاد گفت: سفرهای یک روزه همواره مخاطبان خاص خود را داشته است، اگر تمییز دهیم شاید ۸۰ درصد متقاضیان آن افراد جوان و اقشار کم درآمد باشند که با توجه به بضاعت اقتصادیشان و با در نظر گرفتن محدودیت های زمانی، می توانند یک روز را به گردش اختصاص دهند.

ماهیت گردش های یک روزه از سفر و گردشگری کاملاً متفاوت است، حتی واژه تور را نمی توان به آن اطلاق کرد، چرا که تعریف آن در قالب استاندارد جهانی قرار نمی گیرد و افرادی هم که در گشت های یک روزه شرکت می کنند بیشتر حالت ویزیتور (بازدیدکننده) دارند که در حال حاضر با توجه به افزایش هزینه های سفر و متعاقب آن کاهش تقاضا برای سفرهای چند روزه، گرایش به گردش های یک روزه بیشتر شده است.

گشت های یک روزه که دارای مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند، دست کم ۱۲۰ هزار تومان برای هر نفر هزینه برمی دارد، هرچند که همسفر شدن با گروه های بدون مجوز و زیرزمینی، کمتر از این مبلغ هم تمام می شود. این درحالی است که هزینه یک سفر چند روزه به هر نقطه از ایران، فقط برای یک نفر، سه تا ۱۰ برابر این مبلغ می شود.

از اواخر سال گذشته با تغییر نرخ تسعیر ارز، هزینه خدمات سفر بویژه در بخش حمل و نقل هوایی، با افزایش روبرو شد. نخست این تأثیر در سفرهای خارجی نمود پیدا کرد و دامنه آن با دشواری تأمین ارز به نرخ دولتی در شرکت های هواپیمایی به سفرهای داخلی تسری پیدا کرد.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با توجه به کاهش متقاضی سفرهای داخلی و خارجی، طرح سفر ارزان را تهیه کرده که در جریان آن تسهیلاتی به شکل وام و تقسیط هزینه سفرهای داخلی تخصیص خواهد یافت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
19 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1