26 می 2020 - 13:10

مرموزترین جای ایران!

30 ژانویه 2019 - 10:00 dsfr.ir/uj993

مرموزترین جای ایران!
isna.ir
ایستا

تاکنون روایات زیادی از مکانی به نام ایستا در شهرستان طالقان به گوش رسیده است؛ از زندگی به سبک دوران قاجار و استفاده نکردن از مظاهر مدرنیته تا پرورش اسب های اصیل و میلیاردی، اما این روایات چقدر صحت دارد و آیا این نقطه مرموزترین منطقه ایران است؟

جواد صادقلو، فرماندار طالقان  اظهار کرده، بر خلاف آنکه گفته می شود ایستا یک روستاست آنجا روستا نیست و یک مجموعه جمعیتی آن هم با جمعیت خیلی اندک به شمار می رود.

ساکنین ایستا اصالتاً ترک زبان و از مقلدین آیت الله تبریزی هستند که ۸۰ سال پیش فوت کرده و معتقدند در زمان غیبت امام زمان (ع) باید در مسائل فقهی توقف کرد؛ مثلاً ماشین سوار نمی شوند یا شناسنامه نمی گیرند. بر همین اساس از آب، برق، تلفن و گاز هم استفاده نمی کنند.

وی در خصوص اینکه گفته می شود ساکنین این منطقه جزء جمعیت کشور به حساب نمی آیند، ادامه داد: تعداد ساکنین ایستا زیاد نیست در این مورد قابل اغماض است.

ساکنین ایستا در پرورش اسب بسیار حرفه ای هستند و تخصص خوبی در این زمینه دارند به همین دلیل بازار خوبی برای اسب های خود دارند و آنها را با قیمت های میلیاردی حتی به مشتریان خارجی می فروشند.

این افراد از بازار بیرون چیزی خریداری نمی کنند و اغلب نیازهای خود را خودشان تأمین می کنند و برای کشاورزی و کشت برنج و دیگر مایحتاج هم در زمین های خود مشغول به کار هستند.

فرماندار طالقان در پاسخ به اینکه آیا ساکنین ایستا با بیرون هیچ ارتباطی ندارند، گفت: این افراد با مجموعه فرمانداری ارتباط دارند و به تازگی مردان را مجاب به گرفتن شناسنامه کرده ایم. به طور کلی و در حال حاضر ۱۲ نفر در این منطقه ساکن هستند.

در کوچه های این روستا اثری از رد پای خودروها دیده نمی شود. مردم روستا، زندگی و آداب و رسوم گذشته را همچنان حفظ کرده اند. نه تنها شب ها پای تلویزیون نمی نشینند که به شب نشینی هم اعتقادی ندارند.

عروسی و عزا ندارند و مراسمی چون جشن تولد، سالگرد ازدواج و… برای آنان معنا و مفهومی ندارد. مهمان نواز هستند به شرطی که احدی از زنان قصد ورود به روستای آنان را نداشته باشد.

آنها شناسنامه ندارند و جزء آمار جمعیت ایران به حساب نمی آیند و هیچ گونه خدمات دولتی دریافت نمی کنند. آنها بدون آب لوله کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین آلات، وسایل ارتباطی و… زندگی می کنند. مردم روستا بر طبق نظر مجتهد شأن عمل می کنند؛ او تا پایان عمرش بر عدم جواز استفاده از ابزار تکنولوژیک و امور جدید و مدرن فتوا می داد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1