16 مارس 2023 - 17:22

برگزاری بازارچه تا استفاده از فضای مجازی

28 ژانویه 2019 - 18:00 dsfr.ir/876xs

هنرهای سنتی

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با بیان اینکه ایران سومین کشور تولید کننده صنایع دستی دنیا از لحاظ تنوع و اولین کشور دنیا از نظر ثبت شهرها و روستاهای جهانی است از تلاش برای راه اندازی کمپین چند درصد یا چقدر صنایع دستی هستیم با هدف ترویج صنایع دستی خبر داد.

پویا محمودیان معاون صنایع دستی کشور با یادآوری ممنوع شدن واردات صنایع دستی خارجی، گفت: برای ساماندهی بازار داخلی به نفع صنعت گران و هنرمندان و برای اینکه بتوانند استفاده بیشتری از بازار داخل داشته و ضریب نفوذ خود را در بازار داخلی بیشتر کنند تصمیم گرفتیم ورود کالاهای صنایع دستی خارجی به کشور به ویژه در شرایط سخت فعلی ممنوع شود.

از سویی با ممنوع کردن کالاهای صنایع دستی غیرایرانی که از کشورهای مختلفی وارد کشور می شد بحث قاچاق این کالاها یکی از تهدیدهای جدی بازار داخلی بود که باید برای آن چاره اندیشی می شد.

پس از برگزاری جلسات متعدد دستورالعمل مفصل، جامع و با جزئیات کامل در ارتباط با نحوه مقابله با ورود کالاهای قاچاق صنایع دستی به کشور با وزارت خانه ها و تمامی کسانی که می توانستند ما را در این راه یاری کنند داشتیم.

در واقع وظیفه نویسی برای وزارت خانه ها و دستگاه های متولی را انجام دادیم و دستورالعمل را به 31 استان کشور ابلاغ و جلسات متعددی با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و کمرگ برگزار شد و آموزش ستادهای مرزی که متولی نگهبانی مرزها برای مبارزه با ورود کالای قاچاق هستند را شروع کردیم.

در نهایت پس از ابلاغ این دستورالعمل و نشست های متعدد از ابتدای سال تاکنون دو محموله 20 تنی قاچاق صنایع دستی را توسط یگان حفاظت و نیروی انتظامی ثبت و ضبط کردیم.

محمودیان با بیان اینکه تلاش کردیم از تمامی ظرفیت های موجود برای معرفی صنایع دستی کشور استفاده کنیم، گفت: برای تحقق این موضوع از بازارچه ها و نمایشگاه ها و تعامل با برنامه هایی مانند مستندهای صنایع دستی و صدا و سیما شروع کردیم و طرح خانه ایرانی که از صفر تا صد آن صنایع دستی است را در معرض دید همگان قرار داریم.

از پتانسیل فضای مجازی برای معرفی صنایع دستی استفاده کردیم و با توجه به اینکه در سال حمایت از کالای ایرانی قرار داریم برای معرفی صنایع دستی کشور که اسم آن را گنج پنهان کشور گذاشتیم و چیزی که مایه عزت و غرور تک تک ایرانیان به عنوان هنر صنعت جمهوری اسلامی ایران است احتیاج به یک تعصب و غیرت ایرانی داریم؛ غیرت جوانان ما که در پوشش و محیط کار و زندگی شان هم در بعد تزئین و کاربردی حمایت و استفاده کنند که این حمایت سبب اشتغالزایی، ارز آوری و رونق اقتصادی می شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی یادآور شد: با توجه به اهمیت ترویج صنایع دستی در تلاش هستیم در آینده ای نه چندان دور کمپینی را به عنوان "چند درصد یا چقدر صنایع دستی هستیم "را راه اندازی کنیم.

هدف از این پویش این است که ببینیم آحاد مختلف جامعه به عنوان یک ایرانی در زندگی روزمره چقدر از صنایع دستی استفاده می کنند که این مستلزم شناخت و آگاهی از ظرفیت های بی بدیل صنایع دستی کشور است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با بیان اینکه بیش از 75 درصد از فعالان این حوزه را بانوان تشکیل می دهند، گفت: در حوزه تولید، آموزش و فروش سایت های تجارت الکترونیک که بسیاری فارغ التحصیلان رشته های دیگر را به خود به دلیل جذابیت های هنری جلب و جذب کرده انتظار می رود که با طرح های تبلیغاتی که در آینده داریم بتوان بسیار بیشتر از گذشته صنایع دستی کشور را چه در بازارهای داخلی و خارجی ارتقا دهیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1