استقبال گردشگران از فعالیت مجدد گِل فشان کنارک چابهار

24 ژانویه 2019 - 16:00 dsfr.ir/pm8r7

استقبال گردشگران از فعالیت مجدد گِل فشان کنارک چابهار
persiangig.com
گِل فشان کنارک

فعالیت مجدد و ناگهانی گل فشان روستای تنگ در شهرستان ساحلی کنارک واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان موجب استقبال گردشگران از این جاذبه دیدنی شده است.

گِل فِشان، پدیده ای طبیعی است که طی آن گل ولای از زیر زمین به شکل چشمه وار به سطح زمین می رسد و شکل ماهوری بخود می گیرد.
به گزارش ایرنا، گِل فشان روستای تنگ در جنوب سیستان و بلوچستان و سواحل مکران جاذبه ای دیدنی برای گردشگران و مناسب برای بهبود بیماری های پوستی، ساخت سفال، صنایع دستی و اسباب بازی کودکان است.

براساس بررسی کارشناسان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در محدوده چابهار و کنارک حدودا 6 پدیده گِل افشان وجود دارد که مهمترین آن در حدود 90 کیلومتری غرب بندر کنارک و در دشت کهیر نرسیده به روستا و بندرصیادی تنگ و 30 کیلومتری روستای کهیر قرار دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چابهار و کنارک اظهار داشت: این گل فشان هر ازگاهی بطور ناگهانی فعالیت می کند که چند روز پیش نیز این پدیده طبیعی رخ داد و در نوع خود بی نظیر بود، بطوری که پرتاب گل تا ارتفاع چندمتری همراه با غرش مهیب، جاری شدن گل مانند چشمه گرم، داغ بودن گل همراه با بوی خاک و بخار و افزایش ارتفاع کوه به میزان قابل توجهی از مهمترین رویدادهایی محسوب می شوند که باعث شگفتی مردم و مسافرین و بازدید کنندگان شد.

عبدالحمید بلوچزاده افزود: گل فشان روستای تنگ در زمینی مسطح و بر روی سه تپه کوچک گل فشان به ارتفاع حدود 30 متر قرار گرفته است.
وی افزود: گل فشان کنارک در قسمت مرکزی ناحیه کرانه بلوچستان قرار دارد و به ناپگ (ناف زمین) موسوم است.

وی با بیان اینکه این اثر در یکی از عوامل مهم مورفولوژیکی بوجود آمده و بیانگر فعالیتهای تکنونیکی منطقه است، خاطرنشان کرد: گل خروجی از این کوه به رنگ خاکستری فشرده است که معمولا در فصل بادهای مونسون فعالیت آن بیشتر به چشم می آید.

گل این پدیده به دلیل وجود مواد معدنی و آلی برای بهبود بیماری پوستی، انقباض عروق، دردهای مفصلی، درمان درد کمر و تنگی عضلانی بسیار موثر و مفید است و هر ساله با استقبال پرشور مسافران و مردم محلی روبه رو می شود و بیشتر گردشگران پس از بازدید با صورتی گلی و خندان از کوه گل افشان پایین می آیند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری چابهار وکنارک گفت: گل حاصل از گل فشان چسبنده و خیلی صفت می شود که خیلی از آن برای تهیه کوزه و سفال و اسباب بازی کودکان استفاده می کنند.

سواحل مکران جاذبه های زیادی برای گردشگران دارد و زیبایی آن برای مسافران جذاب است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1