24 فوریه 2024 - 22:06

برخورد با گران فروشی بلیت هواپیما در تعطیلات ۲۲ بهمن

24 ژانویه 2019 - 10:00 dsfr.ir/vz07z

برخورد با گران فروشی بلیت هواپیما در تعطیلات ۲۲ بهمن
safarme.com
سفر هوایی

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از بازرسی و برخورد با شرکت های هواپیمایی خبر داد و در ایام تعطیلات ۲۲ بهمن ماه بلیت خود را با نرخ های بالاتر از محدوده تعیین شده به فروش می رساند.

رضا جعفرزاده در ارتباط با افزایش قیمت بلیت هواپیما در تعطیلات ۲۲ بهمن ماه سال جاری توسط برخی شرکت های هواپیمایی، اظهار کرد: ملاک قیمت بلیت هواپیما نرخی است که شرکت های هواپیمایی روی پرتال خود ابلاغ و اعلام می کنند و ارقام بیشتر از نرخ تعیین شده تخلف به شمار می آید.

تعیین نرخ بلیت شرکت های هواپیمایی براساس هزینه های تمام شده یک ساعت صندلی پرواز است و آنچه برای ما تخلف محسوب می شود تفاوت نرخی است که شرکت های هواپیمایی روی پرتال خود اعلام کردند و نرخی است که توسط واسطه ها تغییر می یابد.

وی در مورد برخورد با گرانفروشی بلیت هواپیما تاکید کرد: نرخ بلیت هواپیما براساس عرضه و تقاضا و نیز ملاک و معیارهای موجود تعیین می شود و بازرسی دفتر سازمان هواپیمایی قیمت ها را رصد می کند. علاوه بر این بازرسان به شکل حضوری در ایام ویژه ای نظیر تعطیلات ۲۲ بهمن ماه در دفاتر خدمات هواپیمایی حضور پیدا می کنند و در عین حال گزارش های مردمی به سازمان هواپیمایی کشوری و نیز شرکت های هواپیمایی می تواند بازرسان را نسبت به این مساله آگاه کند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در ادامه از ابلاغ بخشنامه الزام شرکت های هواپیمایی به فروش بلیت هواپیما به صورت سیستمی از اول بهمن ماه خبر داد و اعلام کرد: شرکت های هواپیمایی، مجاز به فروش بلیت چارتری بدون لحاظ بسته سفر نیستند و ارائه بلیت هواپیما باید مشمول ابطال و تغییر باشد.

در راستای اجرای سیاست های ابلاغی مبنی بر فروش بلیت پروازهای چارتری به صورت سیستمی و با توجه به پایش بازار و بررسی های صورت گرفته پیش از این بعضا شاهد فروش بلیت پروازهای برنامه ای به صورت چارتری بوده ایم که این امر مغایر با بخشنامه های ابلاغی سازمان هواپیمایی کشوری است و براساس این بخشنامه انجام پروازهای چارتری در قالب بسته های سفر و ترکیب هتل و پرواز منحصرا در مسیرهای گردشگری با رعایت مقررات، مستلزم اخذ مجوز پرواز چارتری از سازمان خواهد بود.

با توجه به تعطیلات پیش رو در ۲۲ بهمن ماه سال جاری و افزایش میزان تقاضای سفر در این ایام، برخی شرکت های هواپیمایی قیمت بلیت پرواز مقاصد پرتقاضا را افزایش داده اند و این مسئله اعتراض متقاضیان را به دنبال داشته است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1