17 نوامبر 2019 - 18:34

موزه مردم شناسی خلیج فارس میزبان کارگاه آموزشی سنجش و پایش در محیط های موزه ای

21 ژانویه 2019 - 08:00 dsfr.ir/i30h3

موزه مردم شناسی خلیج فارس میزبان کارگاه آموزشی سنجش و پایش در محیط های موزه ای
hchto.ir
موزه مردم شناسی خلیج فارس

نخستین کارگاه آموزشی ملی سنجش و پایش در محیط های موزه ای در راه موزه سبز در موزه مردم شناسی خلیج فارس هرمزگان یکی از موزه های منتخب در پروژه موزه سبز برگزار شد.

منیژه هادیان مدیر پروژه موزه سبز و مدرس کارگاه با اعلام این خبر گفت: این کارگاه آموزشی توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثارفرهنگی -تارخی و همکاری،حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان و...با حضور شرکت کنندگانی از این استان در موزه مردم شناسی خلیج فارس برگزار شد.

این کارگاه به منظور آشنایی و افزایش سطح دانش کارشناسان و مسئولین مرتبط در موزه ها برگزار شد تا آگاهی آنها نسبت به اهمیت پایش و شیوه های مربوطه برای ارزیابی محیط های داخلی موزه ها افزایش یافته و به روز شود.

به گفته او، در این ارتباط علاوه بر معرفی انواع خطرات تهدید کننده طبیعی و انسان ساز پیرامون آثار همچون متغیرهای محیطی دما، رطوبت نسبی، نور، آلاینده ها، آفات و بلایای طبیعی به اثرات مخرب آنها پرداخته وروش های سنجش و کنترل هر یک از این عوامل بطور نظری و عملی معرفی شد.

او با بیان اینکه مقایسه اقدامات حفاظتی پیشگیرانه با روش های مداخله گرانه یکی دیگر از مباحث این کارگاه آموزشی بود تصریح کرد: در بخش دیگر این کارگاه و در راستای اهداف پژوهشی فاز دوم پروژه موزه سبز با همراهی مسئولان و شرکت کنندگان از این موزه بازدید و دزیمترهای مربوط به پایش محیطی در مکان های انتخاب شده نصب شد.

به گفته هادیان، در این کارگاه مسئولین موزه و شرکت کنندگان سوالات و چالش هایی که در این حوزه با آن مواجه هستند را به بحث و گفتگو گذاشتند. 

موزه مردم شناسی خلیج فارس با توجه به موقعیت مکانی و اقلیمی آن یکی از موزه های منتخب در پروژه موزه سبز است که کار پایش با همکاری کارشناسان آن به مدت یکسال انجام و وضعیت نگهداری آثار در آن زیر نظر گرفته خواهد شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1