8 دسامبر 2023 - 09:54

پاکسازی تالاب انزلی به کمک فناوری های نوین انجام شد

19 ژانویه 2019 - 18:00 dsfr.ir/af3x9

پاکسازی تالاب انزلی به کمک فناوری های نوین انجام شد
tourcalm.com
تالاب انزلی

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای پاکسازی رسوبات و فاضلاب موجود در تالاب انزلی از نانو فناوری استفاده شده است.

مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با استفاده از نانو تکنولوژی برای پاکسازی تالاب انزلی اظهار کرد: برای پاکسازی فاضلاب و رسوبات موجود در تالاب انزلی از نانو تکنولوژی به صورت پایلوت استفاده شده است.

وی با بیان اینکه فاضلاب ها یا مواد آلی به هنگام ورود در طبیعت، به لجن تبدیل می شوند، افزود: زمانی که فاضلاب و رسوبات از سد سفیدرود تخلیه و به سد سنگر وارد می شوند، از طریق کانال فومن به تالاب انزلی وارد شده و همین موضوع موجب انباشت موادآلی در این تالاب می شود.

تجریشی با اشاره به اینکه فعالیت های بالادست تالاب انزلی موجب آلودگی این تالاب شده است، گفت: فعالیت های بالادست تالاب انزلی موجب می شود که رسوبات و مواد آلی وارد تالاب و پس از تبدیل شدن به لجن باعث چسبیدن رسوبات به هم شوند که پس از آن کم کم کف تالاب به دلیل چسبیدن رسوبات بالا می آید.

وی با بیان اینکه برخی از کارشناسان فناوری موادشیمیایی را تولید کرده اند که بتواند این رسوبات را از کف تالاب پاکسازی کند، تصریح کرد: باکتری ها برای این که رشد کنند، به مواد آلی نیاز دارند. یعنی منبع انرژی بجای اینکه خورشید یا کربن باشد، ماده آلی کف تالاب است و زمانی که این ماده شیمیایی را در دمای بالای 24 درجه سانتیگراد در تالاب پخش می کنیم، این ماده به کف می رود و باعث افزایش تکثیر باکتری ها می شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه این ماده شیمیایی می تواند مواد آلی کف تالاب را به همراه رسوبات جمع شده به خارج از آب هدایت کند، گفت: با خروج مواد آلی به وسیله ماده شیمیایی مذکور می توانیم رسوبات را نیز با سرعت بالاتر از تالاب خارج کنیم.

تجریشی با تأکید بر اینکه فرسایش در تالاب انزلی زیاد است، تصریح کرد: برای خروج فاضلاب و رسوبات تالاب از تکنولوژیی استفاده شد که نمی توان از این فناوری در ارومیه یا زاینده رود استفاده کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « باشگاه خبرنگاران جوان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1