سازه کعبه زرتشت در نقش رستم پایش شد

16 ژانویه 2019 - 16:00 dsfr.ir/8o1as

سازه کعبه زرتشت در نقش رستم پایش شد
arktourism.ir
کعبه زرتشت

کعبه زرتشت در نقش رستم با هدف رصد و ارزیابی سلامت سازه آن از سوی پایگاه جهانی تخت جمشید پایش شد.

حمید فدایی مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید، روز سه شنبه 25 دی 97 با اعلام این خبر گفت: نتایج اولیه حاصل از تحلیل داده ها نشان می دهد سلامت این سازه محرز بوده و تاکنون هیچ گونه نشستی در بنای ارزشمند کعبه زرتشت مشاهده نشده است.

او بروز دوره خشکسالی در منطقه و برداشت های بی رویه آب های زیرزمینی، امکان ایجاد فرونشست در محدوده بنا را از جمله نگرانی های کارشناسان برای پایش این بنا عنوان کرد.

به گفته فدایی، طرح پایش و ارزیابی سلامت سازه کعبه زرتشت و اطمینان از عدم وارد آمدن مخاطرات احتمالی با هدف حفاظت از بنا از جمله برنامه های پایگاه میراث جهانی تخت جمشید است.

او انجام برداشت های دقیق میدانی از موقعیت فرونشست ها در محوطه و همچنین انجام برداشت های اسکن لیزر برد کوتاه و فتوگرامتری در برهه های سه ماهه و سپس مقایسه با نقشه های GIS و ترسیم جهت فرونشست ها را از جمله اقداماتی برشمرد که در حال حاضر در این محوطه در حال انجام است.

کعبه زرتشت در نقش رستم فارس بنایی بجا مانده از عصر هخامنشی است که علاوه بر اهمیت مذهبی و تاریخی وجود کتیبه های ساسانی بر جداره آن بر ارزش و اعتبار تاریخی آن به عنوان یک سند ارزشمند و مهم افزوده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1