27 می 2020 - 17:15

آینده توریسم بعد از توافق

5 اوت 2015 - 11:00 dsfr.ir/ns5ol

امروزه توریسم و جهانگردی یکی از صنایعی است که در سال های اخیر مورد توجه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه قرار گرفته است.

اهمیت و ارزش این صنعت پاک و بدون آلاینده در سطح جهان روز به روز در حال افزایش است و روند رو به رشدی را طی می کند تا جایی که این صنعت به عنوان یکی از بزرگ ترین منابع تجارت بین الملل این ظرفیت را دارد تا جایگزین صنعت نفت شود. بدون شک صنعت توریسم به عنوان یک بازوی اقتصادی دارای مزایای فراوانی است که توسعه آن می تواند در کشورهای مستعد، موجب اشتغال زایی مولد، حمایت از تولیدات ملی و در نهایت موجب ارزآوری و گردش مالی مثبت شود و در نتیجه موجب تقویت روابط اقتصادی، سیاسی و ارتباطات سازنده خواهد شد.

در حقیقت صنعت توریسم و سیاست مکمل یکدیگرند و با حضور سیاسی یک کشور در عرصه های بین المللی و اتخاذ سیاست خارجی برتر، زمینه توسعه گردشگری و صنعت توریسم فراهم خواهد شد. تعامل مثبت و اندیشمندانه سیاست خارجی دولت تدبیر و امید، رفع تحریم های غیرمنصفانه و سیاست تنش زدایی در عرصه بین المللی و دیپلماسی عقلایی در پیش رو موجب نگاه مثبت ملت ها و تغییر نگرش دولت ها نسبت به ایران خواهد شد.

با توجه به وجود ظرفیت های بالقوه و بالفعل به لحاظ داشتن جاذبه های فوق العاده در بخش گردشگری و همچنین وجود اماکن مقدس زیارتی، جاذبه های بی نظیر طبیعی و گردشگری سلامت، هم اکنون دست اندرکاران و برنامه ریزان حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی و نهادهای مرتبط و همچنین مجلس محترم شورای اسلامی می توانند برای استفاده مطلوب از این ظرفیت در دولت، برنامه ریزی های عملیاتی لازم را تدوین کنند.

در این راستا توسعه زیرساخت های گردشگری و حمایت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی باید در اولویت برنامه ها قرار گیرد چرا که با رفع تحریم های ظالمانه و تدوین تفاهم نامه هسته ای و آثار مثبت روانی آن در اذهان، زمینه برقراری پروازهای مستقیم به ایران فراهم خواهد شد و با افزایش حمل و نقل هوایی و آسان تر شدن روادید و نگاه مثبت دنیا به ایران در عرصه های بین المللی، تبلیغات منفی ضد ایرانی در شبکه های ماهواره ای و اجتماعی رنگ باخته و اثر خود را از دست خواهد داد.

دنیا با عمق تاریخ فرهنگ ساز ایران زمین به صورت محسوس آشنا می شود و به مرور زمان و بدون شتاب زدگی، با آرامش شاهد رشد این صنعت آینده ساز در سال های پیش رو خواهیم بود. چشم انداز موجود فرصتی است که صنعت سودآور و مفرح گردشگری را به سوی کسب و کار مناسب هدایت می کند.

اهمیت و ارزش سرمایه گذاری در حوزه صنعت توریسم، میراث فرهنگی و صنایع دستی تا جایی است که مقام معظم رهبری در ابلاغیه سیاست های کلی برنامه ششم توسعه بدان اشاره و تاکید فرمودند که تا پایان برنامه مذکور ایران عزیز و سربلند می بایست پذیرای 20 میلیون گردشگر خارجی باشد. هم زمانی توافق هسته ای و ایجاد تعاملات بین المللی با ابلاغ سیاست های کلی نظام توسط معظم له در بخش گردشگری را می توان به فال نیک گرفت و آن را سرآغاز دوباره ای بر شکوفایی این صنعت دانست.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1