اقامتگاه های بوم گردی درجه بندی می شوند

10 ژانویه 2019 - 12:00 dsfr.ir/9a7yc

اقامتگاه بوم گردی

معاون گردشگری سازمان گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی گفت: اقامتگاه های بوم گردی بر اساس تجهیزات و امکاناتشان درجه بندی می شوند.

ولی تیموری، با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر هزار و 467 اقامتگاه بوم گردی در کشور پروانه فعالیت دارند.

بر اساس هدف گذاری های انجام گرفته قرار است تا آخر دوره فعالیت دولت دوازدهم، این تعداد به 2 هزار اقامتگاه افزایش یابد که با توجه به ظرفیت های موجود و رونق کسب کار بوم گردی ها به این تعداد دست خواهیم یافت.

تیموری، سیاست اصلی مورد نظر سازمان میراث فرهنگی برای اقامتگاه های بوم گردی را درجه بندی آنها اعلام کرد و افزود: بزودی تمام اقامتگاه با توجه به ساختمان و تجهیزات و امکاناتشان به درجه یک، دو و سه تقسیم می شوند.

میزان کرایه این اقامتگاه ها متناسب با این درجه بندی خواهد بود و به این ترتیب هر گردشگری که قصد اقامت در یک اقامتگاه بوم گردی درجه یک را دارد، می داند این مکان باید از چه امکانات و تجهیزاتی برخوردار باشد.

تیموری یکی دیگر از برنامه های پیشرو معاونت گردشگری را آموزش به کارمندان و افرادی که در این اقامتگاه مشغول خدمت رسانی به مسافران هستند، اعلام کرد و افزود: نحوه صحیح برخورد با گردشگران و فراگیری زبان انگلیسی از دیگر برنامه ها برای ارتقای کیفیت اقامتگاه های بوم گردی در نظر گرفته شده است.

معاون رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: استقبال گردشگران خارجی نیز از اقامتگاه های بوم گردی بسیار خوب بوده و دلیل این امر نیز حضور گردشگران خارجی فرهنگی در ایران است که به این نوع اقامتگاه علاقمند هستند.

وی درپاسخ به پرسشی در مورد تعداد اقامتگاه های بوم گردی غیرقانونی در کشور، گفت: پاسخ به این پرسش را نمی توان به درستی گفت، چون هر فردی می تواند گردشگری را به خانه دعوت کند و از او در منزل شخصی اش پذیرایی کند؛ این بخشی از فرهنگ ایرانی است.

تیموری افزود: اگر در این شرایط بین گردشگر و صاحب منزل مشکلی پیش بیاید به سازمان میراث فرهنگی ارتباطی ندارد و مرجع رسیدگی ارگان های دیگری هستند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: ما تنها می توانیم از گردشگران بخواهیم که از اقامتگاه هایی که تابلو بوم گردی سازمان میراث فرهنگی را دارند، استفاده کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1