یک کشف پیش از تاریخ در کوه پنج انگشتی

6 ژانویه 2019 - 10:00 dsfr.ir/yi9r6

یک کشف پیش از تاریخ در کوه پنج انگشتی
irannaz.com
آثار تاریخی

معاون میراث فرهنگی یزد از کشف سر پیکان فلزی مربوط به دوران تاریخی در کوه پایه های پنج انگشتی ابرکوه خبر داد.

ساشاریاحی مقدم گفت: در بازدیدی که توسط کمیته بررسی و شناسایی آثار تاریخی معاونت میراث فرهنگی اداره کل استان یزد از منطقه پنج انگشتی ابرکوه انجام شد، اشیای تاریخی از ادوار پیش از تاریخ و تاریخی از اطراف این منطقه کشف شد که از این بین، کشف یک سر پیکان تاریخی بسیار قابل توجه بود.

او با اشاره به این که منطقه پنج انگشتی ابرکوه در فاصله ۸۰ کیلومتری از مرکز شهرستان ابرکوه در کنار جاده های تاریخی ادویه و شاخه ای از جاده ابریشم قرار دارد، از آثار تاریخی که در اطراف این کوه وجود دارد از «جاده تاریخی ادویه»، «شاخه ای از جاده ابریشم»، «بخشی از مسیر راه شاهی تاریخی»، «کوه کلات» و «دخمه های تاریخی» معروف به «دخمه شاه وار»، «قلعه هارونی» و بسیاری از آثار تاریخی ارزشمند دیگر نام برد. 

به گفته ی وی، کوه پنج انگشتی از نظر طبیعی دارای سنگواره ها و فسیل هایی است که نمایانگر گذشته طبیعی این منطقه است. این درحالی است که این منطقه از منظر طبیعی در بین دو منطقه نمکزار و کوهستانی قرار دارد که بخش شمالی آن در گذشته نه چندان دور یک باتلاق و نمکزار طبیعی بوده و بخش جنوبی آن کوه های زنجیر مانند زاگرس است.

این دیوار طبیعی در تاریخ ایران اهمیت بسیار داشته به گونه ای که فقط از معبرها و شکاف های دره های این کوه ها امکان ارتباط شمال و جنوب مقدور بوده است، یکی از این گذرگاه ها که در نزدیک منطقه پنج انگشتی قرار دارد و بارها در شاهنامه فردوسی از آن نام برده شده، «تنگه پوزه سیاه» است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1