28 فوریه 2024 - 19:22

قشم مهیای جام جهانی 2022 قطر می شود

2 ژانویه 2019 - 16:00 dsfr.ir/oi3du

قشم

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در 20 سال گذشته سهم گردشگری روستایی قشم، 10 درصد بود که با اقداماتی که در چند سال گذشته انجام شد، این میزان به 70 درصد افزایش یافته است.

عبدالجواد کمالی در دومین نمایشگاه ملی گردشگری، هتلداری و صنایع دستی بیان کرد: در همین مدت تنها یک کاشانه مهمان در قشم ساخته شده بود که با تلاش های مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم هم اکنون 75 کاشانه مهمان در سراسر جزیره در حال فعالیت است و با ایجاد این مراکز، جامعه محلی نیز توانسته اند از رهاورد این رویکرد گردشگری، اشتغال زایی کنند.

وی عنوان کردن نام قشم با عناوین صنعتی و تجاری را ظلمی بزرگ به ظرفیت های ویژه و منحصربه فرد قشم دانست و افزود: ویژگی های گردشگری قشم به مراتب برجسته تر از تجارت و صنعت است؛ اگرچه گردشگرانی که از مناطق بکر و دیدنی جزیره دیدن می کنند، از مزایای خرید ساده و ارزان نیز بهره مند می شوند.

آنچه در بخش گردشگری قشم رخ داده؛ بیانگر یکی از اساسی ترین راهبردها برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به بازگشت ژئوپارک قشم به شبکه جهانی ژئوپارک ها و یونسکو اعلام کرد: با اقدامات مفصل و برنامه ریزی انجام شده ظرف چهار سال، ژئوپارک قشم به جایگاهی بسیار بالاتر از آنچه قبلاً بود، دست یافت و هم اینک تمامی ژئوپارک های خاورمیانه باید برای پیوستن به یونسکو از ژئوپارک قشم مشاوره بگیرند.

کمالی با بیان اینکه ظرف 20 سال تنها سه هزار و 500 تخت اقامتی در قشم ایجاد شد که این میزان در کمتر از دو سال این میزان به بیش از دو برابر افزایش یافت و بسیاری از پروژه های نیمه تمام پایان گرفت.

ما از اقتصاد جهان عقب ماندیم و در این سال ها پشت به دریا حوزه گردشگری را اداره می کردیم؛ اما با اقداماتی که در چند سال اخیر شکل گرفته؛ امیدواریم بتوانیم از ظرفیت بالقوه دریا به نحو شایانی استفاده کنیم.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم راه اندازی خط دریایی عمان و همچنین خط هوایی مسقط و دوحه را به عنوان راهی برای دور زدن تحریم ها برشمرد و اضافه کرد: با اقداماتی که در دست انجام داریم، صنعت تحریم ناپذیر گردشگری را توسعه داده و زمینه ارزآوری برای کشور را فراهم خواهیم کرد.

وی ابراز امیدواری کرد رویدادهای مهم منطقه ای از جمله اکسپوی 2020 دبی و 2022 قطر از جمله برنامه هایی است که می تواند در افزایش گردشگر به قشم و کشو مؤثر باشد و برنامه ریزی ها برای بهره گیری از این ظرفیت آغاز شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1