24 فوریه 2020 - 15:42

احیای رشته قفل سازی سنتی در تربت حیدریه

31 دسامبر 2018 - 10:00 dsfr.ir/de4bi

احیای رشته قفل سازی سنتی در تربت حیدریه
isna.ir
قفل سازی سنتی

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه از احیای رشته قفل سازی سنتی به همت علی خوش نیت یکی از هنرمندان این شهرستان خبر داد.

علی محمدی رئیس اداره میراث فرهنگی تربت حیدریه روز یکشنبه ۹ دی با بیان این مطلب افزود: قفلهای ساخته شده توسط این هنرمند که به دو صورت کاربردی و تزئینی با الگوبرداری از نمادهای تاریخی منطقه ساخته می شود مورد استقبال گردشگران و مردم متطقه قرار گرفته است.

هنر این هنرمند که به تازگی با همت اعضای انجمن میراث فرهنگی شناسایی شد، در کشور کم نظیر است و رشته ساخت قفل های سنتی که در حال منسوخ شدن بود با حمایت های اداره میراث فرهنگی مجدد احیا شد.

نظیر این هنرمند در کشور بسیار کم هستند و تفاوت این هنرمند که کارش را با بقیه متفاوت کرده ظرافت کاریهای دست ساخته هایش و الگوبرداری از نمادهای تاریخی و فرهنگی منطقه هست که جذابیت خاصی به هنرش بخشیده است.

ابزارالات این هنرمند هم جنبه تزیینی و دکوری دارد و هم جنبه کاربردی و حتی قفلهای ساخت او ضدسرقت است که از این حیث نیز دارای اهمیت ویژه ای است.

در شهرستان تربت حیدریه بالغ بر ۱۵ رشته صنایع دستی فعال است و بیش از هزار نفر به رشته های صنایع دستی مشعول و درسال جاری به منظور حمایت از هنرمندان اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات اعطا شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1