بررسی روابط گردشگری ایران و اسپانیا

سفر توریست های اسپانیایی به ایران 3 برابر شد

4 اوت 2015 - 18:00 dsfr.ir/k71yy

سفیر اسپانیا از افزایش 3 برابری سفر توریست های اسپانیایی به ایران طی دولت یازدهم خبر داد و تاکید کرد که به واسطه شکل گیری توافق تاریخی هسته ای، تعداد این گردشگران باز بیشتر خواهد شد.

در ادامه سفرهای سفرای کشورهای مختلف به شهرهای کشورمان، چند روز قبل سفیر اسپانیا در ایران به لرستان رفت و در دیدار با استاندار این استان، از اقدامات دولت روحانی در راستای تسهیل صدور ویزا برای اسپانیایی‏ ها تقدیر کرد.

"پدرو ویینا" با اشاره به اینکه نخستین بار است که به استان لرستان سفر کرده، بهترین سرمایه استان لرستان را مردم آن دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به گزارشی که استاندار لرستان در زمینه ظرفیت‏ های موجود در این استان ارائه داد، یک تیم کارشناسی از اسپانیا به لرستان اعزام می ‏شود تا ظرفیت‏های گاز، نفت، زغال سنگ و... را در استان لرستان بررسی کند. وی ضمن تاکید بر اهمیت توافق هسته ‏ای افزود: هر چند ما عضو گروه 1+5 نبوده ‏ایم اما این توافق می ‏تواند رابطه اسپانیا با ایران را دوچندان کند. قبل از این توافق نیز ما تنها قوانین تحریم‏ها را رعایت کرده ‏ایم و هیچ ضدیتی با ایران نداریم و هیچ‏ گونه ایران هراسی در کشور ما دیده نمی ‏شود. به گفته سفیر اسپانیا به زودی در ماه سپتامبر 3 وزیر خارجه، اقتصادی و عمران اسپانیا به ایران سفر می‏کنند.

ویینا در حالی از افزایش روابط اقتصادی و گردشگری ایران و اسپانیا خبر داد که بیش از 13 سال پیش تفاهم‏ نامه گردشگری بین 2 کشور امضا شده است اما مسکوت مانده و امید آن می رود که در دولت فعلی این تفاهم ‏نامه‏ عملی شود.

در این راستا از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم دیدارهای دوجانبه بسیاری بین مقامات گردشگری 2 کشور برگزار و موضوع از سرگیری پرواز مستقیم تهران-مادرید از مهم ‏ترین مسائلی بود که در نخستین دیدارها مطرح شد. این مساله که در حاشیه سی و چهارمین نمایشگاه فیتور اسپانیا از سوی رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران، دکتر محمدعلی نجفی، با وزیر صنعت، انرژی و گردشگری اسپانیا در میان گذاشته شده بود، گرچه با ابراز امیدواری دو طرف همراه شد اما گویا هنوز به نتیجه نرسیده؛ چنانچه بعد از برگزاری نمایشگاه اخیر فیتور، مدیر امور گردشگری و صنایع‏ دستی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، از افتتاح خط پرواز مستقیم میان ایران و اسپانیا همزمان با آغاز تابستان سال 1394 خبر داده و گفته بود که این پرواز با همکاری شرکت تاپ تورز و شرکت هواپیمایی ماهان با ایرباس 340، در روزهای یکشنبه از تهران به مادرید و چهارشنبه‏ ها نیز از تهران به بارسلون انجام می ‏‏شود.

در همین حال برگزاری تورهای آشنایی برای تورگردانان اسپانیایی نیز از عمده ‏ترین برنامه‏ هایی بود که در راستای توسعه روابط گردشگری ایران و اسپانیا از سوی سازمان گردشگری کشورمان مورد توجه قرار گرفت و بنا بود که با برگزاری این تورها، اسپانیایی‏ های بیشتری با ظرفیت‏ های توریستی کشورمان آشنا شوند. گرچه هنوز از این فم‏ تورها (تورهای آشناسازی) هم خبری نیست. از سوی دیگر رئيس سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری نیز در حاشیه نود و هشتمين شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری در اسپانيا، بازار گردشگری ایران را بازار جذاب و پر سود برای سرمایه گذاران مختلف ایرانی و خارجی به خصوص اسپانيایی عنوان کرده و گفته بود که اسپانیا برای همکاری با کشورمان در زمينه گردشگری عزم خود را جزم کرده است. مسعود سلطانی ‏فر درباره امکان را‏ه ‏اندازی خط قطار سریع‏ السير در ایران با کمک اسپانيا تاکید کرده بود که بحث‏ هایی در زمينه همکاری ‏های مختلف مورد علاقه دو طرف انجام شده است.

آنچه از پیشینه رابطه دو کشور بر می آید نشان می دهد، هنوز اقدام مشخصی برای پیشبرد اهداف صورت نگرفته است، اما همیشه تمایلی برای گسترش این روابط وجود داشته و اکنون نیز با شکل گیری توافق هسته ای و رفع قریب الوقوع تحریم ها تمایل دو طرف بیشتر خواهد شد؛ چنانچه پیش از توافق هسته ای، گلف نیوز در گزارشی از گوش به زنگ بودن برند هتلداری «ملینا» اسپانیا برای رفع تحریم های ایران و ورود به بازار هتلداری کشورمان خبر داده بود.

بر اساس این گزارش طبق دیدگاه ماریا زارالوکی، مدیرعامل توسعه جهانی در مجموعه هتل های بین المللی ملینا، نیاز زیادی برای افزایش هتل ها در ایران وجود دارد که هنوز به آن پاسخی داده نشده است. زارالوکی تاکید کرده بود: ما می دانیم که ایران چالش هایی را پیش رو دارد؛ چراکه در حال حاضر درهای بازارهای جهانی به روی این کشور بسته است؛ اما به هر حال ما این پتانسیل ها را در این کشور شناسایی و همچنین مشاهده کرده ایم که درخواست داخلی عظیمی هم برای هتل وجود دارد که در حال حاضر چندان خوب به آن پرداخته نمی شود؛ بنابراین ایران بازاری است که ما تمایل زیادی برای کشف آن داریم.

این مدیر ارشد شرکت های بین المللی ملینا افزوده بود: علاوه بر این، گروه هتل های بین المللی ملینا علاقه مند است که برندهای متوسط تر خود را در کنار برندهای درجه یک خود در ایران معرفی و در این راستا دست به سرمایه گذاری های قابل توجهی بزند.

این اظهارات به آن معناست که فعالان گردشگری و سرمایه گذاری اسپانیا، بازار ایران را به عنوان کشوری با پتانسیل های توریستی دریافته اند و این کشور که 19 درصد درآمد خود را از محل توریسم تامین می کند، حالا پس از رفع تحریم ها خواهان آن است که سرمایه های مادی و معنوی خود را به ایران بیاورد؛ اما باید دید در گام نخست تفاهم نامه گردشگری دو کشور به فعلیت در خواهد آمد یا خیر؟

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1