28 فوریه 2024 - 18:11

نرگس زارهای استان فارس ثبت ملی می شود

22 دسامبر 2018 - 16:00 dsfr.ir/be1d7

نرگس زارهای استان فارس ثبت ملی می شود
tishineh.com
نرگس زار

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از تلاش برای ثبت ملی نرگس زارهای معروف شهرستان های کازرون و داراب خبر داد.

«مصیب امیری» با اشاره به این که یکصد اثر طبیعی دارای ارزش ثبت ملی در فارس شناسایی شده است، گفت: این آثار براساس مرحله اول مطالعات برای شناسایی آثار طبیعی شناسایی شده است.

این آثار شامل غارهای آبی، درختان کهنسال، رویشگاه های گونه های گیاهی نادر، آبشار، دریاچه، رودخانه، مناظر بدیع جغرافیایی و زمین شناسی و ... است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس با بیان این که آثار شناسایی شده به علت منحصر به فرد یا در معرض خطر بودن، در اولویت تهیه و تنظیم پرونده های ثبت ملی قرار گرفته است.

این مقام مسئول با تصریح این که گام اول در حفظ آثار طبیعی، ثبت ملی آن هاست، گفت: پس از ثبت، ضمن رعایت حقوق مالکانه، با طرح های حفاظتی و مدیریتی مصوب، این آثار حفظ، احیا و بهره برداری می شود.

در همین راستا، هم اکنون تهیه و تنظیم پرونده های نرگس زارهای جره و بلبلک کازرون و چشمه تنگه رغز داراب برای ثبت در فهرست آثار طبیعی کشور در دست اقدام است و تا پیش از پایان سال به شورای ثبت آثار ارسال خواهد شد.

نرگس زارهای بلبلک و جره از جمله مشهورترین نرگس زارهای کازرون بشمار می رود که از تنوع گونه ای فراوان برخوردار است و انواع گل نرگس شامل شش پر، شهلا و معمولی در آن دیده می شود.

استفاده از گیاهان دارویی برای درمان بیماری ها از قدیم تاکنون رایج بوده و گیاهان خانواده نرگس، علاوه بر ارزش زینتی به لحاظ دارا بودن ترکیبات آلکالوئیدی از نظرخواص دارویی نیز اهمیت دارند.

این گیاه پیازدار با ارتفاع بین 30 تا 45 سانتی متر و با گل های 3 تا 8 تایی در فصل زمستان به گل می نشیند.

حدود ایام گلدهی نرگس کازرون 45 روز است که از اوایل دی شروع شده و تا اواسط بهمن ماه ادامه دارد؛ به همین دلیل این ایام، مهمترین زمان گردشگری طبیعی شهرستان کازرون و البته داراب به شمار می رود.

تنگه رغز داراب نیز با وجود چشمه و آبشارهای فراوان همچون بهشتی در دل کوه های استان فارس واقع شده است.

این تنگه از منحصربفردترین مناظر جغرافیای طبیعی ایران محسوب می شود که دارای آبی با کیفیت بالا و شامل استخرهای طبیعی 12 گانه است.

این تنگه در فصل بهار و تابستان یکی از مقاصد گردشگری شهرستان داراب در استان فارس است.

1