1 ژوئن 2020 - 03:11

آیین آتش نوروزیِ شب چله ثبت ملی شد

20 دسامبر 2018 - 14:00 dsfr.ir/998hk

آیین آتش نوروزیِ شب چله ثبت ملی شد
aeinbavar.ir
شب چله

مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی از ثبت «آگِر نوروژی؛ آیین آتش نوروزیِ شب چله» در فهرست ملی میراث ناملموس کشور خبر داد.

فرهاد نظری، در این باره بیان کرد: یکی از آیین های باستانی ایرانی که هنوز در میان مردم قوم لک حفظ شده آیین «آگر نوروژی» است. مردم لک در شبی که با نام شو چله (شب چله) معروف است آتش بزرگی برپا کرده و در گرداگرد آن به پایکوبی و شادی می پردازند.

شب چله در واقع مطابق با آغاز ماه نوروژ در تقویم لکی است. بنابراین آتشی که در این شب برافروخته می شود به آگر نوروژ و به مراسمی که در کنار این آتش گرفته می شود رسم آگر نوروژی شو چله می گویند.

مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی افزود: فلسفه برپایی این آتش به این صورت است که مردم لک شب چله را که بلندترین، سردترین و تاریکترین شب سال است به عنوان شب زایش میر یا مهر می دانند. مهر نماد گرما، نور و جانبخشی است و با زایش او تاریکی و سردی رو به زوال می گذارد.

برپایی آتش در این شب از یک طرف برای مراقبت از مهر تازه به دنیا آمده است و از طرف دیگر نمادی است از خود مهر. مردم لک معمولا با نواختن ساز و دُهل و اجرای مقامات موسیقی و ترانه ها و رقص های لکی شادی خود را بروز می دهند.

نظری گفت: متاسفانه آیین آگر نوروژی در میان لک ها تا حد زیادی به فراموشی سپرده شده و تنها در مناطقی چون محل سکونت ایل کاکاوند در حد فاصل دلفان و هرسین هنوز به شکل چشمگیری اجرا می شود. بی شک ثبت آئین آگر نوروژی احترام به تمام فرهنگ های ایرانی است که در گذر زمان شکل گرفته اند و تلاشی برای احیاء این سنت دیرینه است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1