16 آوریل 2024 - 21:37

نابودی نیمی از میراث جهانی نپال در زلزله مرگبار

29 آوریل 2015 - 06:30 dsfr.ir/7y51k

نابودی نیمی از میراث جهانی نپال در زلزله مرگبار
ایرنا
زلزله در نپال

بررسی‌ها نشان می دهد نیمی از میراث جهانی نپال که همگی از مقاصد گردشگری این کشور به شمار می رفتند، در زلزله مرگبار اخیر به کلی تخریب شده اند.

در شرایطی که تاکنون زلزله مرگبار در کاتماندو پایتخت نپال، مرگ هزاران تن را در پی داشته و منابع خبری از تخریب کامل برج «داراهارا»، میراث جهانی ثبت شده این کشور در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو در روزهای گذشته خبر دادند، بررسی ها نشان می دهد از بین 7 محوطه تاریخی ثبت شده این کشور در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو، 4 محوطه تاریخی بکلی تخریب شده اند.

میدان «دوربار» در کادر باکتاپور در کاتماندو که در اصل یک معبد هندو نیز بوده و از سبک خاص معماری بهره می برد، نیز به کلی آسیب دیده و به احتمال فراوان همانند برج داراهارا به دلیل حجم بالای صدمات وارد شده احیای آن غیرممکن است.

این برج 9 طبقه با 60 متر ارتفاع در میدان بوکارا در مرکز کاتماندو واقع شده بود که در سال 1832 برای ملکه نپال ساخته شده و تا 2004 درهای آن به روی گردشگران بسته بود. این برج همچنین با 200 پلکان حلزونی شکل بهترین منظره نمای 360 درجه از پایتخت نپال را در اختیار گردشگران قرار می داد.

در این شرایط کارشناسان مشغول بررسی شرایط زادگاه «بودا» در منطقه «لومبینی» در 240 کیلومتری کاتماندو هستند که محل تولد بودا در سال 623 پیش از میلاد مسیح بوده و به عنوان یک محوطه تاریخی-طبیعی شامل چندین بنای تاریخی و باغ است در سال 1997 در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسید.

1