آرامگاه فردوسی از علاقمندی های خاص نماینده یونیسف در ایران

16 دسامبر 2018 - 18:00 dsfr.ir/8t0ak

آرامگاه فردوسی از علاقمندی های خاص نماینده یونیسف در ایران
karnaval.ir
آرامگاه فردوسی

مدیر آرامگاه فردوسی گفت: "ویل پاراکس" نماینده سازمان جهانی یونیسف در ایران از آرامگاه فردوسی در مشهد بازدید کرد.

حشمت الله متین فر با بیان این مطلب اظهار کرد: در بازدید از آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، نماینده سازمان جهانی یونسکو در ایران از حضور در این محل ابراز خرسندی فراوان کرد.

پاراکس، سفر به مشهد و بازدید از آرامگاه فردوسی را یکی از علاقمندی های شخصی خود اعلام کرده است.

حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال 329 هجری قمری برابر با 319 خورشیدی (940 میلادی) در روستای پاژ منطقه توس در خراسان دیده به جهان گشود. وی سال 411 هجری قمری چشم از جهان فروبست و در روستای محل سکونتش که امروز در فاصله 30 کیلومتری شمال مشهد واقع است به خاک سپرده شد.

پدر فردوسی از دهقانان توس بود که ثروت و موقعیت قابل توجهی داشت و در جوانی با درآمدی که از املاک پدرش به دست می آورد، به کسی محتاج نبود اما به تدریج آن اموال را از دست داد و به تهی دستی گرفتار شد. وی از همان زمان که به کسب علم و دانش می پرداخت، به خواندن داستان علاقه مند شد و به تاریخ و اطلاعات مربوط به گذشته ایران عشق می ورزید.

همین علاقه به داستان های کهن بود که او را به فکر انداخت تا شاهنامه را به نظم در آورد و چنان که از گفته خود او بر می آید، مدت ها در جستجوی این کتاب بوده و پس از یافتن نسخه اصلی داستان های شاهنامه نزدیک به 30 سال از بهترین ایام زندگی خود را وقف این کار کرد.

فردوسی در سال 370 یا 371 هجری به نظم در آوردن شاهنامه را آغاز کرد. شهر تاریخی توس واقع در 25 کیلومتری شمال مشهد با 360 هکتار مساحت در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1