دماوند، علم کوه و سبلان زیر فشار مضاعف کوهنوردی

12 دسامبر 2018 - 18:00 dsfr.ir/xt4n3

دماوند، علم کوه و سبلان زیر فشار مضاعف کوهنوردی
میثم رودکی
دماوند بام ایران

مدیر عامل انجمن حفظ محیط کوهستان در آستانه روز جهانی کوهستان با بیان اینکه سه کوه برجسته کشور یعنی دماوند، علم کوه و سبلان زیر فشار مضاعف کوهنوردی قرار دارند، گفت: متاسفانه در قوانین حوزه محیط زیست کوه اصلا تعریف نشده است و برنامه و قانونی برای نگهداری و پایداری کوهستان نداریم.

عبدالله اشتری با بیان اینکه در دهه های اخیر تخریب کوه ها در کشور تشدید شده است، اظهار کرد: معضل جدیدی که کوه های کشور با آن دست و پنجه نرم می کنند این است که تعداد زیادی به ورزش های کوهنوردی علاقه پیدا کرده اند و نمی توانیم کوهی را پیدا کنیم که زیر فشار حضور کوهنوردان نباشد.

وی با اشاره به اینکه سه کوه برجسته کشور یعنی دماوند، علم کوه و سبلان کوهنوردان بیشتری دارند و از این رو زیر بار فشار مضاعف قرار گرفته اند، تصریح کرد: از نظر اکولوژیک هر سایت گردشگری یا طبیعی، ظرفیت خاصی دارد که بر اساس آن ظرفیت باید از آن استفاده و بهره برداری کرد. هنگامی که فشار روی یک سایت گردشگری بیش از حد می شود، فرایند تخریب در سایت آغاز می شود.

مدیر عامل انجمن حفظ محیط کوهستان ادامه داد: حضور بیش از حد گردشگران در کوهستان سبب تخریب خاک و کوبیدگی آن می شود، همچنین خاک قابلیت نفوذپذیری هوا و آب را از دست می دهد و در نتیجه دیگر رشد و نمو پیدا نمی کند. در کوهستان ها به دلیل وجود دو عامل شیب و ارتفاع، حرکت آب و خاک رو به پایین است. از این رو تخریب در کوهستان ها مضاعف است و محیط آن ها جزو محیط های حساس و شکننده قرار می گیرد.

اشتری با بیان اینکه چرای بیش از حد دام ها در محیط های کوهستانی نیز فرسایش خاک را افزایش داده است، گفت: همه این عوامل در کنار بهره برداری از معادن، کوه خواری، افزایش جمعیت شهرنشین و.... محیط های کوهستانی را در معرض فشار و استرس قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه در قوانین حوزه محیط زیست کوه اصلا تعریف نشده است، اظهار کرد: همین عامل سبب شده که برنامه و قانونی برای نگهداری و پایداری کوهستان نداشته باشیم. کوهستان باید مدیریت خاص خود را داشته باشد و برای ارتفاعات مختلف آن برنامه های مشخصی داشته باشیم.

از این رو لازم است که سازمان حفاظت محیط زیست یا سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری خط مشی های خاص کوهستان را تعریف کنند و متولی آن شوند، همانطور که در اروپا برای کوه آلپ، کنوانسیون آلپ تشکیل شده و کنوانسیون الزام آوری است و همه کشورها باید به تعهداتی که در زمینه حفاظت از این کوه ها دارند پایبند باشند.

مدیر عامل انجمن حفظ محیط کوهستان با بیان اینکه جریان آب در کوهستان ها گویاترین مسئله برای حفظ محیط زیست کوهستان در کشور خشکی مثل کشور ما است، تصریح کرد: کوهستان ها مثل یک قلک آب هستند که باید آب شیرین آن ها را جمع آوری و ذخیره کرد. از طرف دیگر تنوع زیستی در کوهستان نشان می دهد که این محیط ها در سال های آینده چه قدر حیاتی هستند و باید فکری به حال مدیریت آن ها کنیم.

1